Cena facky aneb Gottwaldovy boty

Karel Steigerwald

SLOVÁCKÉ  DIVADLO UHERSKÉ HRADIŠTĚ - CZ

Cimbálmuzikál. Slovácko padesátých let minulého století a Slovácko dnes. Násilná kolektivizace a proklamovaný antikomunismus současnosti. Viníci a soudci. Odsouzení i nepotrestaní. Silné příběhy pevných i méně ztepilých slováckých charakterů. Zemitost, osudovost, nevyhnutelnost až biblická, atmosféra, dramatičnost a katarze až „mrštíkovská“. Tak bychom mohli zčásti charakterizovat jedinečné dílo vznikající přímo pro Slovácké divadlo v autorské dílně dramatika Karla Steigerwalda na podkladě jímavé povídkové knihy zlínského soudce a spisovatele Josefa Holcmana Cena facky

„Břetislav Rychlík jako iniciátor této výjimečné premiéry Slováckého divadla šťastně zvolil inscenační přístup, který vrací do hry Holcmannův svět kdesi na věčnosti. V popředí se sice beznadějně trápí lidé, zaklesnuti do sebe ve vyčerpaném klinči, ale za jejich zády, na horizontu se na lávce zjevují nafialovělé obrazy živých soch, dávno vyhaslých symbolů budovatelských časů – kolchoznice, pionýr či horník spolu s bílou Smrtkou, která i dole na scéně výmluvně kosí iluze smrtelníků. Z uličky hlediště přichází průvod maškar i horňácká kapela, střídající lidové písničky s jejich dobovými pokrokovými karikaturami, třebas i o Leninovi." (Richard Erml, Divadelní noviny)

Délka představení 190 minut s přestávkou.

 • Obsazení a tvůrci

  Režie: Břetislav Rychlík. Výprava: Markéta Oslzlá Sládečková. Hudba: Petr Hromádka. Hudební nastudování: Josef Fojta, Petr Mička. Choreografie: Ladislava Košíková. Dramaturgie: Iva Šulajová.

  Hrají: Naďa Kovářová, Josef Kubáník, David Macháček, Tomáš Šulaj, Martin Vrtáček, Irena Vacková, Jitka Josková, Pavel Majkus, Zdeněk Trčálek, Jaroslava Tihelková, Kamil Pulec, Otto Ondra, Vladimír Doskočil, Monika Horká, Pavel Hromádka, Anna Pospíchalová, Štěpán Goiš a další.

  Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky: Petr Mička, Aleš Mička, Petr Gazárek, Marek Smaženka, David Řičica, Petr Chovanec.

 • Galerie

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky