Dynastie (Lehman Brothers)

Stefano Massini

Divadlo Husa na provázku Brno

V roce 1844 přišel do New Yorku s jediným kufrem. Otevřel maličký obchod a po něm přišli do Spojených států ještě jeho dva bratři. Záhy vybudovali byznys, na jehož konci stála čtvrtá největší banka v USA. Její pád v roce 2008 a rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů spustil celosvětovou hospodářskou krizi, jejíž důsledky na vlastní kůži dodnes cítí lidé po celém světě.

Fascinující portrét židovské německé rodiny jako skalpel otevírá útroby historie USA a omračujícím způsobem zachycuje dějiny kapitalismu. Ve Francii inscenace této hry získala cenu divadelní kritiky a nominaci na prestižní cenu Moliere. V Itálii uhranula kritiku i diváky - získala 5 cen Ubu.

„Hru nelze pojednat jen jako rodovou ságu židovských přistěhovalců odněkud z Bavorska, neboť rodina Lehmanova je záhy vtažena a vpletena do osudů celé země a do prudkého civilizačního rozvoje Ameriky i světa v 19. a 20. století. Právě s tímto nepsaným požadavkem se Dočekalova režie vyrovnává znamenitě, a tak jsme – především v první části – svědky atraktivní třaskavé směsice amerických snů a tragédií.“ (JOSEF MLEJNEK, Divadelní noviny, 27. 6. 2017)

  • Obsazení a tvůrci

    Režie a úprava / Directed and adapted by: Michal Dočekal; Dramaturgie / Literary adviser: Miroslav Oščatka; Scéna / Stage designer: Dragan Stojčevski; Kostýmy / Costume designer: Sylva Zimula Hanáková; Hudba / Music by: Ivan Acher.

    Hrají / Cast: Adam Mašura, Jan Kolařík, Tomáš Milostný, Dalibor Buš, Milan Holenda, Martin Donutil, Tereza Marečková.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky