Strýček Váňa

Anton Pavlovič Čechov

HaDivadlo Brno / CZ

„Teď je čas konečně tomu všemu porozumět. Čas být konečně spolu!!!“

Alain Badiou říká, že v našem světě zbyla už jenom těla a jazyky, ztratili jsme ale pravdy. Naše společnost se komplikuje, drolí se na fragmenty. A čím je komplikovanější, tím víc potřebuje specialisty, kteří nerozumí společnosti jako celku, ale jen své specializaci. Kromě specializace máme ještě informace – miliony informací!!! SCHÁZÍ nám ale smysl. SCHÁZÍ nám víra v to, co děláme a proč jsme spolu. Společnost a Já se v krajině pozdního individualismu odcizuje. V domě na ruském venkově se SCHÁZÍ společnost. Profesor Serebrjakov dovršil svoji práci. Odchází na důchod. Vrací se z města zpět na venkov.  Celý život se zabýval uměním. Realismem. A Váňa pracoval celý život pro Serebrjakova. Obětoval se! Teď je čas konečně tomu všemu porozumět. Čas být konečně spolu!!! Všichni by dům chtěli chápat jako domov, jenomže všichni trpí a každý zoufale hledá ve světě těl a jazyků SVOJI pravdu a i ta ztrácí na věrohodnosti. Jakákoliv jistota se roztéká. Všechno obaluje cynismus – jazyk ztracených. Je možné ještě rozumět svému životu? Má smysl se ještě pro někoho obětovat? Jak žít se svými pravdami spolu s ostatními? Jak žít dál a dál a dál? Jak žít na konci smyslu kultury?

Inscenace byla nominována za režii v kategorii Činoherní divadlo na Cenu Divadelních novin 2016.

Robert Mikluš byl za roli Astrova nominován na Cenu Thálie 2016.

Délka představení 150 minut bez přestávky

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Ivan Buraj.  Dramaturgie / Literary adviser: Dagmar Radová, Matěj Nytra. Výprava / Set design: Jana Boháčková, Lenka Jabůrková. Hudba / Music by: Pavel V. Boiko. Asistentka režie / Director´s assistant: Tereza Agelová.

    Hrají / Cast: Jan Lepšík, Robert Mikluš, Simona Peková, Lucie Andělová, Táňa Malíková, Cyril Drozda, Marie Ludvíková, Miroslav Kumhala.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky