Talentovaný pan Ripley

Patricia Highsmith

Divadlo J. K. Tyla v Plzni / CZ

Risk nemusí znamenat jen zisk

Charizmatický mladík Tom Ripley chtěl studovat herectví, ale opakovaně neudělal zkoušky. Rozhodl se proto hrát divadlo v reálném životě.

Strhující příběh talentovaného, ale silně nezakotveného mladíka Toma, který touží po bohatství a především uznání a pro dosažení svého cíle je schopen hrát tu nejriskantnější hru. Psychologický thriller americké spisovatelky Patricie Highsmithové, který se stal bestsellerem a byl s velkým ohlasem dvakrát zfilmován, poprvé na českých jevištích. Komorní inscenace se vedle atraktivních hereckých výkonů koncentruje na téma krize identity. Tom Ripley jakožto „muž, který chtěl být někým jiným“ je v dnešní době a společnosti, která žije paralelní životy ve virtuálním světě, vrcholně současný. Kam až může tato touha po jiném životě vést? Existují pak nějaké hranice?

„Pavel Neškudla vstupuje na scénu jako chudáček s tikem, nervózní a politováníhodný, aby se pomalu měnil ve stále sebevědomějšího aktéra celého dění. Ale není to jednoznačně cynické monstrum bažící po bohatství a postavení, spíše jako by hledal své vlastní já a osciloval mezi jeho různými podobami. Akcentován je zde i homosexuální motiv, který zřetelně vychází z vlastních trpkých zkušeností autorky. Všechny podoby nakonec Neškudla spojí v Tomovi do jedné, která nepůsobí pouze psychopatologicky, ale stává se obrazem člověka popírajícího jakékoli zákonitosti lidské společnosti.“ (Jana Paterová, Divadelní noviny)

Délka představení 2:10 s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Natália Deáková. Dramaturgie a dramatizace / Literary adviser and adaptation: Marie Špalová, Marie Caltová. Hudba / Music by: Jakub Kudláč. Scéna / Stage designer: Lukáš Kuchinka. Kostýmy / Costume designer: Jana Smetanová.

    Hrají / Cast: Pavel Neškudla, Ondřej Rychlý, Andrea Mohylová, Jana Kubátová.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky