Za dveřmi

Barbora Hančilová

Divadlo na Vinohradech

Jeden pražský dům, několik generací jedné rodiny. Rodina je za druhé světové války, za totality a stejně tak i dnes odsunutá do několika málo pokojů ve vlastním domě, který okupují cizí lidé.

V současnosti musí mladý pár, Anna a její muž, pronajímat dům turistům přes AirBnb, aby splatili hypotéku na rekonstrukci domu. Jejich manželství se vzhledem k napjatým okolnostem ocitá v bouřlivé fázi. A k tomu se v domě ubytuje Annin bývalý spolužák a přítel David, který se právě vrátil z Hongkongu...

O několik desetiletí dřív se Annin pradědeček Josef potýká s jinou okupací v domě: je rok 1939 a do domu se nastěhoval německý důstojník a Josef musí chránit své dcery. A historie má nepříjemnou tendenci se opakovat. Při osvobozování Prahy se do domu nastěhují ruští vojáci. Po komunistickém puči do domu zase stát nastěhuje nevítané nájemníky, kteří neplatí činži. Vnější politické vření se přelévá i do domu a jádra rodiny: Josefovy dcery Týna a Bětka se ocitají každá na jiném pólu politického spektra a vztah mezi nimi se vyostřuje.

Za dveřmi je cizí element, za dveřmi se dějí větší dějiny. Pro každou generaci téhle rodiny je dům závazek i výzva, v každé generaci jsou dům i rodina okupovány a v každé generaci musí Josef, Týna, Běta, Marie a Anna volit, jestli zůstat v domě za cenu útisku, nepohodlí, osobní nesvobody, anebo dům opustit a odpoutat se od tradic a rodinného dědictví. Je vhodná volba emigrovat, oprostit se od svých kořenů, nebo je má člověk kultivovat a narážet přitom na neustálé existenční problémy?

Hra se zamýšlí nad českou historií a tím, jak staré události, vztahy a vazby determinují životy současné generace.

Divadlo na Vinohradech uvedlo hru talentované mladé dramatičky Barbory Hančilové ve světové premiéře ve Studiové scéně v květnu 2019.

V představení zazní expresivní výrazy.

Hudbu k inscenaci nahráli Anna Kalhausová (violoncello) a Vojtěch Procházka (trombón).

Délka představení: 90 minut 

 • Obsazení a tvůrci

  Obsazení

  Anna   Jana Kotrbatá 
  Josef   Pavel Rímský 
  Slávek   Ondřej Kraus 
  David   Daniel Bambas 
  Týna   Andrea Elsnerová 
  Bětka   Tereza Císařová
   

  Tvůrci

  Režie: Barbora Mašková
  Dramaturgie: Vladimír Čepek 
  Scéna: Karel Čapek
  Kostýmy: Tereza Vašíčková
  Hudba: Jakub Borovanský

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky