Premiéry - sezona 2017/18

Vážení diváci, milí příznivci Klicperova divadla,

zase po roce vám zde předkládám dramaturgický plán nové sezony, zase po roce s napětím myslím na to, s jakým ohlasem se u vás setká a zase po roce, sotva jsem dokončila poslední řádku těchto anotací, se už těším na vše, co v ní leží před námi.

Najdete zde tituly proslulé i zcela nové, režiséry v Klicperově divadle dobře známé i debutující, poetické texty i napínavé příběhy, díla dotýkající se smyslu života i oddychové komedie, inscenace pro ryze pánské obsazení i hru čistě dámskou. Čeká nás jazyk básnický i břitké dialogy, texty francouzské, britské, německé, ruské i domácí, horké novinky i základní pilíře světové a české literatury. A hlavně spoustu lásky, několik magických letních nocí, nejedno detektivní pátrání, svět budoucnosti i dávné minulosti, dostatek melancholie i zběsilosti, nespočet zmatení, snění, toužení, ale i drásání a pochybností.   

Věřím, že vás tento výběr sedmi premiér potěší, že našemu divadlu zůstanete i v sezoně 2017/2018 věrni a že společně s námi zažijete v hledišti Klicperova divadla a Studia Beseda krásné chvíle.

Jana Slouková

 

„Ach, ti muži, ti mají jiné nervy než my!“

Robert Thomas

OSM ŽEN

Režie: Petr Štindl

„Byl jednou jeden hodný muž a kolem toho muže bylo osm žen… Bojoval, jak nejlíp uměl, ale ty ženy byly silnější než on. Večer si šel ten chudák lehnout, unavený, zničený, zrazený. A pak to začalo…“

Detektivní hra francouzského dramatika Roberta Thomase, kterou proslavil také půvabný hudební film Francois Ozona z roku 2002. Na zasněženém sídle uprostřed pustiny, které patří oblíbenému a úspěšnému podnikateli Marcelovi, se sjíždí na Vánoce celá rodina. Je tu jeho žena Gábi, která má velmi ráda své pohodlí a luxus, starší dcera Zuzanka, studující bez dohledu rodičů v Anglii, mladší dcera Káťa, drzá a provokující puberťačka, Gábinina sestra Augusta, hysterická stará panna, jejíž nezdar v hledání partnera odnášejí všichni kolem a Marcelova tchýně, babička, žijící pohodlně u své dcery, kterou, jak říká, zbožňuje. Do domu občas zavítá i Marcelova svůdná sestra Blanka, cynická a životem otrkaná „údajná oběť mužů“ a do kruhu nejbližších patří i stará hospodyně Chanelová, která zná nejedno tajemství tohoto domu, stejně jako mladá pohledná komorná Luiza, která si umí jít tvrdě za svým. Během jedné prazvláštní noci se osudy všech náhle protnou. Marcel je zabit a začíná nelítostné amatérské pátrání po vrahovi, během kterého vychází najevo nejedno překvapení. Charaktery všech zúčastněných dam se začínají tříbit, sněhová vánice za okny sílí a přichází čas na detektivku jako z románů Agathy Christie. Zanedlouho už totiž z domu není úniku, klubko polopravd a lží se zaplétá čím dál víc a nic ve skutečnosti není, jak se zdá! Užijte si s námi francouzský retro šarm této slavné hry plné napětí i lehké nadsázky a těšte se na skvělé herecké příležitosti, připravené pro našich osm hereček!!!

„Jedna z nás lže a to je vrah. Ale ostatní lžou taky… Samozřejmě z jiných důvodů, a proto nemůžeme vraha vypátrat. Musíme být k sobě asi upřímnější, jinak… já nevím.“

Premiéra 28. října 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla.

 

„Zaplatili jste si za to velký prachy, tak si to užijte!“

Jakub Tvrdík

SPYBOX

Režie: Adéla Laštovková Stodolová

„Tohle vám neprojde. Lidem ještě zbyla nějaká hrdost. Klidně mě tady zabijte, ale já ručím za to, že vy půjdete se mnou.“

Civilizovaný svět. Řeka plná lajků, tvítů, hejtů, komentů a odkazů sdílených po celém světě, odkazů, které nikoho nezajímají, smajlíků a palců, směrovaných do všech stran a zastrčených do nejrůznějších míst. Civilizovaný svět máme rádi. Dřív jsme si mysleli, že svoboda a soukromí je něco jako jakási svátost a privilegium, ale naštěstí jsme tu blbost prokoukli. Ve velkém jsme se začali odhalovat, odkopávat a k velké radosti nás všech i svlékat, protože to zbožňujeme. Protože to potřebujeme. Sledovat cizí životy a být součástí něčeho velkého, něčeho skutečného. Šmírovat. Pojďte s námi nahlédnout do chrámu soukromí, posvátného hájemství, kde všichni trávíme pauzy mezi poločasy rodinných oslav, schůzek pracovních i milostných a kde si rovnáme myšlenky, když je noc příliš divoká. Pojďte s námi tam, kde se díváme sami sobě do duší. Pojďte nahlédnout do spyboxu. Režisérka, choreografka, tanečnice a herečka Adéla Laštovková Stodolová se ve svých projektech s oblibou věnuje fenoménům mužského a ženského světa. O tom svědčí ostatně i úspěšné inscenace, na kterých se podílela, ať už to byli Muži (2011) a Ženy (2013), které vytvořila pod hlavičkou STK Theatre Concept, nebo Dating v osmi (2017) v Divadle v Dlouhé. Tentokrát se rozhodla spolu s našimi herci prozkoumat území tajemné a ženám většinou nedostupné a zapovězené. Pánské WC. Chrám pisoárů a kachliček, věčnou kulisu pro desítky rozhovorů zásadních i banálních. Přijďte si do Studia Beseda zašmírovat!  A odhalte spolu s námi nejedno tajemství pánské šatny!!! 

 „Ještě pár drinků a ta bloncka s výstavníma trojkama vyloženejma na baru mi neodolá. Sama si mě sem odtáhne, a já jí v kabince ukážu, jak se bourá porcelán. -- Jo? Tak si nejdřív vylej boty, sotva se trefíš do mušle…“

Premiéra 27. října 2017 ve Studiu Beseda.

 

„Každému, co jeho jest. Proč na lásku stonat.“

William Shakespeare

SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

Režie a adaptace: David Drábek

„Věcem všedním a bezvýznamným dost / dá bůžek lásky lesk i důstojnost, / vidí, co vidět chce, zrak na nic mu je, / proto se Amor slepý zobrazuje. / A soudnost nemá žádnou, mezi náma, / ten okřídlený tvor je zbrklost sama. / V nejednom ohledu je jako dítě, / hned všechno zmotá, a náležitě!“

Nejkrásnější sen Williama Shakespeara jako divadelní sen Davida Drábka. Slavná poetická i ztřeštěná svatební komedie plná magických lektvarů, zmatených párů, aktivních amatérských divadelníků, šibalských nadpozemských bytostí, žárlivých milenců ze světa lidí i víl a vůbec všech těch zamotaných příběhů jedné horké letní noci. Hermie miluje Lysandra a je připravená s ním utéct na kraj světa, Demetreus miluje Hermii a věří, že si lásku vynutí za pomoci nátlaku jejího otce, Helena miluje Demetrea, je zoufalá a odhodlaná udělat pro získání srdce svého vyvoleného cokoliv, aténský kníže Theseus nemá na řešení malicherností čas, protože je natěšený na svatbu s královnou Amazonek Hipolytou, zatímco vládcové víl Oberon s Titánií už mají svatební natěšení dávno za sebou, láska se z manželství vytrácí a chtělo by to nějak ji znovu probudit. Do toho veselí aténští řemeslníci milují divadlo a zkouší svatební program jako o život a škodolibý skřítek Puk miluje především legraci a dokáže všechny zúčastněné pořádně zmást… A Klicperovo divadlo? To miluje Williama Shakespeara a nemůže se dočkat jeho dalšího divadelního setkání s autorem a režisérem Davidem Drábkem!!! Po jejich Macbethovi, Richardovi III. a Romeovi s Julií tak přichází na řadu další společný příspěvek do zvolna plynoucího cyklu God Save William Shakespeare! Přijďte a zasněte se spolu s námi!!!

„Svý role máte, páni mistři, a já vás prosím, co prosím, já vás žádám, abyste je do zejtřka seštudovali. Sejdem se při měsíčku v lese za městem, a tam to odzkoušíme. Tady ve městě by nás lidi vyčmuchali a všechno by se prošouplo. Já zatím sepíšu seznam rekvizit. A chci vidět snahu, pánové.“

Premiéra 16. prosince 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla.

 

„Kam asi šli / a jestlipak se vrátí / ne – / takoví, jací byli, už nikdy nepřijdou…“

Roland Schimmelpfennig

ČERNÁ VODA

Režie: Michal Hába

„Noří se / tiše / do temnoty / noří se / vedle sebe, spolu / do světa bez řečí / bez minulosti a budoucnosti / bez hlídačů a plotů / bez původu, konta, povolání otce, vzdělání / satelitu, Ježíše a Mohameda / do světa bez advokátů / exekutorů / fastfoodů / pekáren / masných impérií / a bez dokončených školních vzdělání / do světa / kde nezáleží na ničem / kromě vzduchu ve tvých plicích / kde nezáleží na ničem / kromě času / kdy ještě zadržíš dech / než budou muset zpátky / na druhý konec koupaliště / zpátky do světa slov / a vzduchu / zpátky do světa minulosti a budoucnosti.“

Magická letní noc. Opuštěné koupaliště a temná hladina, na které se odrážejí všechny hvězdy. A dvě party mladých lidí, kteří tajně přelezou plot. Rozděluje je původ, víra i majetek. Namísto bitky následuje ale společné koupání, noční jízda městem, vzájemné poznávání, dotyky a touha. Je to noc, ve které se přestupují hranice, noc, kdy se nic nezdá nemožné, noc, kdy jsi k uzoufání svobodný, noc, kdy se smazaly rozdíly mezi chudinskou čtvrtí a prominentními dcerami a synky. Frank, Leyla, Cynthia, Murat, Karim, Freddi, Olli, Aishe, Kerstin a Mehmet. Byla to noc, kdy ještě všichni věřili snům svých devatenácti let. Co z nich ale zbylo po dalších dvaceti letech? Jeden je dnes ministrem vnitra, druhý prodejcem aut, jedna ředitelkou školy, druhá pokladní v supermarketu… kde je teď Frank, ten krásný kluk se zelenýma očima? A co je s Leylou, dcerou tureckého kebabáře z předměstí? Vzpomene si někdy ještě na ni a na dobu, kdy věřil, že to bude napořád? Po dvaceti letech se spolu Frank a Leyla skutečně náhodně setkávají. A v ten moment, uprostřed rušné ulice bičované temným listopadovým deštěm, se náhle zastaví čas...  Poetickou, důmyslně vystavěnou hru napsal významný německý dramatik Roland Schimmelpfennig v roce 2014 a od té doby se úspěšně hraje na mnoha tamějších jevištích. České premiéry se dočká ve Studiu Beseda v režii Michala Háby.      

„Ve tvých očích leží / nebe, / do kterého jsme se ponořili / té noci / A bez tebe / z něj nezůstane nic, / a bez tebe / z něj nezbyde nic, / nic než tma. / Nezůstane nic než tma.“ 

Premiéra 10. března 2018 ve Studiu Beseda.

 

„Všechno bude dovoleno.“

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

BRATŘI KARAMAZOVI

Režie: SKUTR

„To víš, čerti na mě nezapomenou! Až umřu, vezmou háky a stáhnou mě dolů do pekla. A pak si zase říkám – kde by vzali háky? A jaké jsou? Železné? To mají vlastní kovárnu? Tam v klášteře si jistě představují, že v pekle je strop. Ale já jsem ochoten věřit v peklo takhle beze stropu. A v tom právě vězí ta zatracená otázka – když není strop, tak nejsou ani háky... Ale jaká by to pak byla spravedlnost?“

Vrcholné dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského. Román o čtyřech částech s epilogem. Sociálně filosofické pojednání o světu, Bohu a otci. A o lásce vášnivé, oddané, uražené, ponížené, všeobjímající a sobecké. O světě bez pravidel. O světě, jemuž vládne Fjodor Pavlovič Karamazov, otec, který je zosobněním nejhorších lidských vlastností, otec chamtivý, vypočítavý, krutý a zbabělý. Podědili kus karamazovství také jeho synové? Žili, byli jednou tři bratři… Nejstarší Dimitrij zvaný Míťa, důstojník a floutek, hazardér a milovník, vášnivý surovec. Mladší Ivan, cynik a intelektuál, hledající ateista, nihilistický misantrop. A nejmladší Alexej, čistý Aljoška, pokorný dobrák, který chce smířit všechny se sebou, mezi sebou a s Bohem. Jenže v karamazovském světě dobro snadno nevítězí.  Je tu taky Smerďakov, slouha plný nenávisti a pohrdání.  A ďábel obchází blíž, než si myslíme…  A láska? Dojde naplnění svojí touhy hrdá a ušlechtilá Kateřina Ivanovna? A co Agrafena Ivanovna, Grušenka, smyslná, vypočítavá i nešťastná, milovaná všemi? Nebo Líza? Napůl žena, napůl dítě, ubohé, bolestínské i kruté? Přežije tedy alespoň naděje? Je tu přece ještě Ilujška, chlapec, po kterém se háže kamením… Připomeňte si jeden ze základních pilířů světové literatury. Přijďte si zapřemýšlet o smyslu života a nechte se unášet v jeho vášních a běsech.

„Tys byl můj Bůh a já jsem tě milovala. – Všichni jsme Karamazové. – Proč já jsem taková hodná. - Čert na mě doráží, chlupatý čert! – Mám vás ráda, ale úctu k vám nemám. – Jsou chvíle, kdy lidé milují zločin. - Já tě budu milovat věčně, ale bez ní nemohu žít. – Otcové, nepokoušejte dětí svých. – Ty musíš být strašně nešťastný člověk! - Tak je tedy Bůh nebo není? - Chci vás zachránit před sebou samou. – Milujte člověka i v hříchu jeho. – Utíkej, čerte, potvoro chlupatá, utíkej! – Jsme obě zlé. – Je mi těžko, ženo. - To by bylo přece krásné, kdyby nikde nic nezůstalo.“ 

Premiéra 24. března 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla.

 

„Sapristi, to mám ale žízeň!“

Eugene Labiche

KLÁŠTERNÍ ULICE

aneb To je vražda, hopsala!

Adaptace a režie: David Drábek

„To je zajímavé, vzpomínám si ještě tak na to, jak se podával salát, ale nic víc! … Jedl jsem vůbec ten salát? Počkejme! Ne! … V mém bytí nastala jakási mezera! Vakuum!“

Případ v Klášterní ulici. Vražda na Uhelném trhu. Vražda v ulici Lourcine. Tolika českých názvů se dočkala dnes již klasická veselohra o jednom velmi kalném ránu, kterou sepsal mistr francouzských situačních komedií a vaudevillů Eugéne Labiche už v roce 1857. Její hlavní hrdina, pan Lenglumé, spořádaný měšťan a vzorný manžel, si z kopýtka vyhodí jen při výjimečných příležitostech. Právě takovou je ale sraz bývalých gymnazistů, oslavujících společně výročí založení své alma mater. Norina, manželka pana Lenglumého, ovšem není podobným aktivitám příliš nakloněna a protože doma vládne podstatně tvrdší rukou, dostane její choť zákaz vycházek. Ale i ten největší podpantoflák neodolá vábení stříbrného větru střední školy, a proto pod pláštíkem noci na večírek tajně uprchne. Zážitků mnoho, vzpomínky žádné, praví klasické mejdanové heslo. Když se ale probudíte s kocovinou, suchem v hrdle, totálním oknem a druhou osobou ve vaší posteli, není to úplně v pořádku. A když je oním spolunocležníkem navíc muž, je situace ještě podezřelejší. Výhodou je samozřejmě možnost společné rekonstrukce včerejší noci, jenže namísto smíchu z historek, kterými se jednou budete rádi chlubit kamarádům, se dostaví děs. V novinách se objeví zpráva o noční vraždě mladé uhlířky a vy společně nacházíte po kapsách čím dál víc jednoznačných důkazů, spojujících vás s tímto zločinem. A aby toho nebylo málo, slídí kolem dotěrný sluha, panovačná žena a její vlezlý bratránek! Užijte si s námi nestárnoucí půvab klasické francouzské frašky v úpravě a režii Davida Drábka!!!    

„Zase to uhlí! Vždycky se znovu objeví, jako krvavá skvrna Macbethovi! Už nikdy v životě nebudu zabíjet uhlířky! Člověk se strašně ušpiní!“

Premiéra 12. května 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla.

 

 „Jsem pohádka…“

Julius Zeyer

RADÚZ A MAHULENA

Režie: Tereza Karpianus

„Dvě knížata se v zášti potýkala, než zrozen Radúz a Mahulena, o jejichž strastech dnes vám povím vše…“

Slavné české poetické drama, které na motivy slovenské pohádky napsal Julius Zeyer v roce 1896, se vrací na jeviště Klicperova divadla. A spolu s ním Radúz, magurský kralevic, který při pronásledování tajemného bílého jelena zabloudí do tatranského království, zapovězeného místa, kde žije Mahulena, krásná a dobrá princezna, spolu se svými sestrami Prijou a Živou a s královskými rodiči, tatranským vladařem Stojmírem a jeho krutou a nelítostnou ženou Runou. Právě ta propukajícímu okouzlení a lásce Radúze a Mahuleny nepřeje, protože dodnes žárlí na princovu matku, krásnou královnu Nyolu, kterou kdysi miloval i Runin manžel Stojmír. Oběma milencům tak stojí v cestě nejen překážky z minulosti a nepřátelství znesvářených rodů, ale i ženská ješitnost a zhrzenost. Radúz je uvězněn na vrcholku jednoho z tatranských štítů a zdá se, že temná kouzla a zlé kletby nic nepřekoná. Ale co by to bylo za pohádkový příběh, kdyby se neukázalo, že přes všechna protivenství a překážky je láska mnohem silnější než okovy na Orlí skále a tlukot zamilovaného srdce prostoupí i kůrou začarovaného topolu… Vraťte se do časů magických příběhů a báchorek, oslavujte s námi lásku, čistotu a dobro, které vždy dokáže porazit nenávist, nechte se unést krásou Zeyerova jazyka a připomeňte si jedno ze základních děl naší národní dramatické literatury, které se od své premiéry v roce 1898 znovu a znovu vrací na česká jeviště. 

„Mahuleno, jak mocné kouzlo vane z tvých rtů? Jsem náhle jako změněn, co se se mnou dělo? Už nejsem, kdo jsem byl, jsem s tebou jedno, cos nového, co nikdy nebylo a co teď bude věčně, se ve mně ozývá! Jako bys ve mne byla vešla! Jen tvými zraky hledět dovedu teď a tvým jen dýchat dechem! Vše moje myšlení jen tvoje jest a jeden tlukot pojí naše srdce…“

Premiéra 26. května 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla.