Finský kůň

Sirkku Peltola

„Pozoruješ plamen svíčky, a přitom ti za zády hoří celej grunt.“

Finský venkov na začátku 21. století. Malé stavení, ve kterém žijí tři generace v neustálém střetu a totální ztrátě soukromí. Stěny jsou tak tenké, že se před nikým nic neutají. Kromě matriarchátu tu vládne absurdita. 
Černá komedie o životních ztroskotancích, kteří se neustále snaží odrazit ode dna. Každý má svá drobná přání a radosti. Lassi se snaží vymyslet svůj velký podnikatelský plán a rychle zbohatnout, Aili se rozvedla s Lassim, stále mu vaří, pere a před jeho nočními aktivitami se brání špunty do uší, Máti raději svěří své úspory mikrovlnce než bankovnímu trezoru a těší se na svůj velký funus, Mervi spí s Lassim, chce být s každým za dobře, ale nikdo jí nerozumí, Kai je motorkář, který touží po motorce a delším křestním jménu, Jaana má problém se svým tělem, školním projektem a hlavně se svými rodiči a KK se neustále bojí, kam její rozrušená matka nakreslí hákové kříže. A z vesmíru to vše sledují výzvědné satelity

Vtipná a místy trochu drsná hra současné finské autorky o lidech, kterým se zatím nic nepovedlo, ale ve svém snažení rozhodně nepolevují. A co je to vlastně ten finský kůň? Hra bude uvedena v české premiéře.

„Naprosto jistý už nemáš nic. Ani s tím počasím nikdy nevíš. Všude samej skleníkovej efekt a kdejaký Kjóto.“

Premiéra 1. června 2019 na hlavní scéně

 • Obsazení a tvůrci

  Osoby a obsazení:

  AILI --- Martina Nováková

  Rozvedená žena, v domácnosti, bývalá švadlena v továrně, asi 55 let. Vypadá na svůj věk, řídké šedivé vlasy s trvalou, velké brýle, šusťákové kalhoty, květovaná halenka, shrbený postoj a zasmušilý, zdrcený výraz. Uvnitř je Aili plná pomsty, hořkosti, lásky, nadšení, touhy a vášně.

  LASSI --- Jiří Zapletal

  Asi 55 let, rozvedený, povoláním stále více méně zemědělec, podnikatel v mnoha oborech, maloobchody, bioprodukty. Jeho koníčkem je fotografie a v poslední době také kresba uhlem. Navenek vyrovnaný, uvnitř plný nadšení, které ovšem rychle opadne a k ničemu nevede. Hodný. Citově založený člověk.

  AILINA MÁTI --- Lenka Loubalová

  Asi 68-98 let. Přímá, sebeironická, bez zábran a v případě potřeby štědrá, jak v lásce, tak i ve věcech materiálních. Silná žena.

  MERVI --- Kamila Sedlárová

  Lassiho nová přítelkyně, asi 45 let. Bankovní úřednice. Ve volném čase ráda zpívá, čte, jezdí na kole, chodí do divadla a maluje ikony. Dobrosrdečná, plachá, chytrá, citlivá, emotivní a bez smyslu pro humor. Předpokládá, že svět je takový, jak vypadá, a že ho každý vnímá stejně, resp. tak jako ona. V tomto směru naivní, bláhová. Nesmírná potřeba neustále se zkoumat z ní dělá navzdory její dobrosrdečnosti outsidera.

  KAI --- William Valerián / Eliáš Jeřábek

  Syn Aili a Lassiho, asi 28 let. Nezaměstnaný, uzavřený, ke své matce zatrpklý, protože se rozvedla, a bůhví proč ještě. Ve vztazích s ženami neschopný. Neupravený. Nejednoznačný. Nejspíš nemá zdravé zuby. Zároveň pomalý i zbrklý. Vypadá jako motorkář a touží po motocyklu značky Harley-Davidson. Bez ohledu na svůj věk pubertálně ublížený, unáhlený, pohodlný, frustrovaný a tápající. Bezvýznamné vazby jak na sicilské, tak i na estonské podsvětí.

  JAANA --- Anna Peřinová

  „Náctiletá“ dcera Aili a Lassiho, školačka. Kyprých tvarů, výřečná. Chce pryč, stejně jako každý, komu je pod šedesát. Sexuálně se probouzí, trpí svojí nenormální rodinou. Na svůj věk vyvinutá a bez zábran. Od života toho očekává hodně: kluky, oblečení podle poslední módy, párty, sex a všeobecnou pozornost.

  KIRSIKAIJA čili KK --- Natálie Holíková

  “Náctiletá“ dcera nejbližších sousedů, kamarádka Jaany, na svůj věk vyvinutá, sdílná a bez zábran. Od života toho očekává hodně: kluky, oblečení podle poslední módy, párty, sex a všeobecnou pozornost.
   

  Tvůrčí tým:

  Režie: Petr Štindl
  Dramaturgie: Martin Satoranský
  Scéna: Petr B. Novák
  Kostýmy: Lucie Halgašová
  Hudba: Eliáš Jeřábek

 • Galerie

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky
  Zítra
  od 18:00
  Sirkku Peltola
  Finský kůň

  Beseda s tvůrci

  Předprodej Vstup zdarma
  Pátek 31.5.2019
  od 19:00
  Sirkku Peltola
  Finský kůň
  předpremiéra
  Hlavní scéna
  Koupit vstupenky »
  Sobota 1.6.2019
  od 19:00
  Sirkku Peltola
  Finský kůň

  P

  premiéra
  Hlavní scéna
  Koupit vstupenky »
  Pondělí 3.6.2019
  od 19:00
  Sirkku Peltola
  Finský kůň

  S

  volné sezení

  Hlavní scéna
  Koupit vstupenky »
  Čtvrtek 20.6.2019
  od 10:00
  Sirkku Peltola
  Finský kůň

  Divadlo evropských regionů

  volné sezení

  festivalový prolog
  Hlavní scéna
  Koupit vstupenky »