Premiéry

Klicperovo divadlo se po „době pandemické“ vrací v plné síle a kromě inscenací, které nestihly premiéru kvůli covidovým omezením (Ženitba a Benátský kupec), připraví i 6 nových premiér.

Pojítkem všech těchto šesti nových titulů je otázka: „Za jakou cenu lze koupit svobodu?“ Nevíme, zda společně s diváky na tuto otázku odpověď najdeme, ale už samo hledání nás přiměje se nad hodnotou svobody zamýšlet.

Divadlo se už od dob antiky zabývalo těmi nejdůležitějšími otázkami lidské existence a tuto ambici by nemělo ztratit ani dnes. Zažili jsme více než roční období, ve kterém si mnozí z nás připadali nesvobodně, přestože šlo „jenom“ o zakrytí obličeje, dočasné omezení pohybu, trávení volného času s přáteli a lockdown kultury. Pro nás všechny to byla nová skutečnost, která nutně vyvolává otázky: „Co bychom dělali, kdybychom o svobodu přišli nejen kvůli pandemii? Kdybychom o ni přišli definitivně? Kde jsou meze naší osobní svobody? A co jsme pro zachování svobody ochotni udělat?“ Moderní svět se neustále mění, zrychluje a člověk nemá během dne čas se otázkami svobody zaobírat. A právě proto je tu divadlo. Místo ideální k zastavení. K setkání. K pobavení se a přitom i k rozjímání – třeba o tom, jak je to s tou svobodou vlastně složité. 

Myšlenkám o svobodě dáme křídla fantazie Larse von Triera v titulu Prolomit vlny, dramatičnost prostřednictvím nejlepší české hry Maryša, v rytmu jazzu zatančíme se svobodou v adaptaci Škvoreckého románu Zbabělci, pohled zcela současný nám nabídne oceňovaná britská autorka Laura Wade v komedii Doma, jsem zlato. Anticky nekompromisní pojetí svobody uvidí diváci v tragédii Orestés a nakonec se bitvě o svobodu zasmějeme v černé komedii Na koho to slovo padne.

Sečteno podtrženo – sezóna 2021/22 nabídne 2 české premiéry (Doma, jsem zlato a Na koho to slovo padne), 2 originální interpretace klasiky (Maryša a Orestés), 1 adaptaci slavného románu Josefa Škvoreckého s živou kapelou a celým souborem Klicperova divadla (Zbabělci) a 1 přepis filmového scénáře provokatéra Larse von Triera (Prolomit vlny).

Věříme, že je to nabídka natolik pestrá a zároveň originální, že po pauze zapříčiněné koronavirovou situací znovu přiláká diváky do hledišť našich scén a opět prožijeme ten neopakovatelný zážitek ze společného sdílení příběhů.

Těšíme se na setkání

Vaše Klicperovo divadlo

 • Lars Von Trier, Vivian Nielsenová

  Prolomit vlny

  „Člověk si přece dokáže prosadit svou, stačí jen chtít.“ Dívka Bess se zamiluje do Jana. Před Bohem mu slíbí, že s…

  Premiéra
  2.10.2021
 • Alois a Vilém Mrštíkové

  Maryša

  „Bože, co se divíte?! Pro peníze si ju vzal, pro peníze žaluje.“ Všechno je jen otázka peněz a příležitosti. I…

  Premiéra
  16.10.2021
 • Josef Škvorecký

  Zbabělci

  „Vždycky jsem musel někam jít, když se mi chtělo zůstat, a vždycky jsem musel zůstat, když by bylo skvělé někam jít.“ …

  Premiéra
  11.12.2021
 • Laura Wade

  Doma, jsem zlato!

  „Pořád si říkám, že nám brzy musí přijít dopis, kde bude stát: Štěstí je pořád ještě na příděl, aby bylo jasno!“ …

  Premiéra
  19.2.2022
 • Eurípidés

  Orestés

  „Když jednu vraždu chceš další vraždou trestat, kde, myslíš, se zabíjení zastaví?“  Orestés a Elektra. Bratr a…

  Premiéra
  30.4.2022
 • Gábor Görgey

  Na koho to slovo padne

  „Všechno tu zoráme a zasadíme řepku!“ „A města?“  „Ty taky zoráme!“  „A národní divadlo?“ „To necháme –…

  Premiéra
  28.5.2022