Premiéry

Vážení přátelé Klicperova divadla,

„…cílem divadla odjakživa bylo a dodnes je – nastavovat zrcadlo životu. Ukázat dobru jeho dobro, hříchu jeho hřích a každé době její pravou tvář.“

Touto mnohokrát citovanou větou promlouvá Hamlet v nejslavnější hře Williama Shakespeara. Důkazem geniality autora je, že jeho myšlenky nezestárnou, naopak časem získají na významu.

Jsem přesvědčen, že divadlo bylo, a doufám dodnes je, místem, kde lze otevřeně říct pravdu. Přestože vše v něm (herci, kulisy, text) pravdou nejsou. Vše je pouhá iluze – a přesto je divadlo možná pravdivější než informační servery, sociální sítě a tisková prohlášení politiků.

Doba je těhotná událostmi: po šoku z pandemie jsme nyní konsternovaní válkou a čekají nás logické ekonomické důsledky…, ale nic z toho by nemělo zničit, co jsme po roce 1989 získali – svobodu a možnost říkat pravdu.

Věřte, že Klicperovo divadlo bude i nadále kulturním ostrovem svobody a bude se vždy snažit „nastavovat době její pravou tvář“.

Abychom mohli co nejaktuálněji reagovat na současné dění okolo nás, připravili jsme pro vás sezónu plnou českých i světových premiér – textů, které poprvé vtrhnou na česká jeviště, a to exkluzivně právě u nás.

Nejprve se zamyslíme nad tématem kolektivní a osobní odpovědnosti v českých premiérách titulů OČAROVÁNÍ (adaptace románu Hermanna Brocha, režie: Ondřej Štefaňák) resp. BÍLÝ JELEN (nová hra držitele Oscara Floriana Zellera, režie: Pavel Khek).

Před Vánocemi vás pozveme na PRAŠINU a máme obrovskou radost, že nám autor Vojtěch Matocha umožnil světovou premiéru tohoto bestselleru.

Na konec sezóny jsme pozvali „to nejlepší z české divadelní režie“ – a každý z nich si pro hradecké publikum rovněž připraví světovou premiéru. Tomáš Dianiška si hru napíše sám a bude se věnovat osudům české „MataHari“ Hany Krupkové pod názvem TĚLO TAJNÉ AGENTKY. Režiséru Janu Fričovi napíše hru přímo na tělo a přímo pro naše herce renomovaný autor René Levínský a společně nás v inscenaci CELÝ ŽIVOT NESTAČÍ zavedou do magické krajiny Podkrkonoší.

Doslova uprostřed sezóny stojí jediná časem prověřená hra JEJÍ PASTORKYŇA. Abychom si uvědomili, že některé hodnoty se v čase nemění. Režisérka Diana Nečásek Šoltýsová slibuje originální divadelní řešení, a navíc po krátké odmlce přivede zpět na jeviště Klicperova divadla Pavlu Tomicovou, která před 27 lety hrála Jenůfu a nyní se vrátí v roli Kostelničky.

Ano – čas letí, svět se mění, ale Klicperovo divadlo tu zůstává pro vás.

Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na vás ve vašem divadle. 

Pavel Khek

 • Hermann Broch

  Očarování

  „... a když tuto pospolitost nechtějí, musí je k tomu někdo přinutit.“ Byla jednou jedna hora. A ta hora měla moc. A…

  Premiéra
  7.10.2022
 • Florian Zeller

  Bílý jelen

  „Vy vždycky říkáte pravdu?“ Hlavní postavou je lékař Pierre, který se snaží pomoct své dceři. Dozvěděla se totiž o…

  Premiéra
  15.10.2022
 • Vojtěch Matocha

  Prašina

  „Po Prašině bys neměl chodit sám.“ Prašina je tajuplné místo uprostřed Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině…

  Premiéra
  10.12.2022
 • Gabriela Preissová

  Její pastorkyňa

  Duša moja. Včil teprve mne k tobě dovedla láska – ne taková – co očima mne k Števovi poutala, ale ta větší, pro celý…

  Premiéra
  3.3.2023
 • René Levínský

  Celý život nestačí

  Barák v podhůří. Posvátný pramen v horách. Před domem vřesoviště, za domem třasovisko, v něm kupy rozlezlé kosodřeviny…

  Premiéra
  13.5.2023
 • Tomáš Dianiška

  Tělo tajné agentky

  Hříšný thriller o lidské chuti žít.  „Zachráním si život na základě jistého druhu povolnosti.“ Hana Krupková…

  Premiéra
  27.5.2023