Premiéry

Vážené divačky, vážení diváci, vítejte v divadelní sezoně 2020-21,

doufám, že jste v poklidu přežili dobu „koronavirovou“, a že se do budoucnosti díváte s pozitivním očekáváním. Stejně jako naši dávní předci žijeme v koloběhu roku, a aniž si to možná uvědomujeme, také sejeme, staráme se, a doufáme v bohatou sklizeň, i když nejde o pšenici, ale jiný typ investic. Občas se trochu postíme a občas naopak popustíme uzdu veselosti a stejně jako naši pradědové dělíme čas na sakrální a profánní.

Když se podíváme ještě hlouběji do historie, tak po úspěšné sklizni, před příchodem jara, nebo v období dešťů naši předci prováděli rituální obřady, aby požádali přírodu či své bohy o přízeň, aby se urodilo, aby jaro znovu přišlo, aby zapršelo – tyto obřady byly brány s naprostou vážností a kdyby se takový rituál něčím narušil a nezdařil se, celý kmen by nejspíš zanikl.

Divadelní antropologie objevila, že právě z těchto rituálů vzniklo divadlo. Kmen se rozdělil na ty, co předváděli a na ty, co se dívali. Kolem ohně se přirozeně vytvořil kruh a uvnitř něho šaman (většinou značně zdrogovaný) vyprávěl příběh. Jestli mu tehdy zatleskali antropologové nevědí, možná pochvalně mručeli, možná říhali a možná byl šaman rád, že jej neuvařili v kotli. Každopádně to vypravování příběhů už si lidstvo nenechalo vzít. Není se co divit, je to pohodlné – sedět, sledovat život někoho jiného a představovat si, že je to můj vlastní a spekulovat si, jak bych se asi zachoval já? Přijměte tedy pozvání na další sezónu příběhů do vašeho Klicperova divadla a nebojte se, lidstvo se za ta staletí přece jen vyvinulo – plyšové sedačky jsou pohodlnější než roští okolo pradávných ohňů a lze předpokládat, že naše herce za jejich výkony neuvaříte v kotli…

Sezónu 2020/21 jsme nazvali „HRDINOVÉ nebo ZBABĚLCI?“, a jak sami uvidíte – všechny hry a postavy v nich řeší tuto otázku – jak se mám v klíčových okamžicích zachovat? Klademe si tuto otázku nejen v celospolečenském kontextu (Úklady a láska, Benátský kupec, Hana či Zbabělci), ale též v každodenní intimní a privátní rovině (Lidé, místa, věci…, Ženitba či Pozor, citlivý obsah!).

Přes toto tematické zacílení jsme se snažili o co nejpestřejší nabídku – takže milovníci moderního a neokoukaného mohou přijít na dvě české premiéry (Lidé, místa, věci… a Pozor, citlivý obsah!), vyznavače klasiky zveme na Schillera, Gogola či Shakespeara a čtenáře literatury konfrontujeme s divadelní podobou nejprodávanějšího románu posledních let – Alena Mornštajnová: Hana či s románovým debutem Josefa Škvoreckého a jeho východočeskými Zbabělci…

Věřím, že si z naší nabídky vyberete a že si najdete cestu do „vašeho“ divadla. Je totiž zřejmé, že vypravování a sdílení příběhů je v nás jaksi geneticky zakódováno a tato lidská potřeba překonala všechny hladomory, války či koronakrize a pandemie.

Za všechny zaměstnance Klicperova divadla se s vámi v hledišti těší na shlednou 

Pavel Khek, umělecký šéf

 • Erich Maria Remarque

  Tři kamarádi

  Adaptace nesmrtelného románu o Robbym, Ottovi a Gottfriedovi - kamarádech na život a na smrt.

  Premiéra
  5.9.2020
 • Karel Jaromír Erben - Karel Brožek

  Kytice

  Jevištní podoba sbírky balad Kytice z pověstí národních (1853), nejslavnějšího díla miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena a jednoho z nejznámějších děl české literatury vůbec.

  Premiéra
  22.9.2020
 • Duncan Macmillan

  Lidé, místa, věci

  Česká premiéra současného britského hitu o závislosti na všem možném…

  Premiéra
  3.10.2020
 • Nikolaj Vasiljevič Gogol

  Ženitba

  Slavná komedie o touze prolomit samotu.

  Premiéra
  12.12.2020
 • David Mamet

  Listopad – scénické čtení

  AMERICKÝ PREZIDENT SE NECHCE VZDÁT SVÉHO ÚŘADU! Chcete vědět, jak to chodí v Bílém domě? Zveme vás přímo do Oválné…

  Premiéra
  5.1.2021
 • William Shakespeare

  Benátský kupec

  Absurdně komická a groteskně tragická lekce o závazcích, úrocích a exekucích pro laiky.

  Premiéra
  27.2.2021
 • Lucy Kirkwood

  Pozor, citlivý obsah!

  Komedie o hranici mezi světem médií a našimi osobními životy.

  Premiéra
  15.5.2021
 • Josef Škvorecký

  Zbabělci

  Autorská adaptace slavného románu o konci války v rytmu jazzu.

  Premiéra
  29.5.2021
 • Alena Mornštajnová

  Hana

  Nejprodávanější současná česká autorka na prknech Klicperova divadla.

  Premiéra
  1.6.2021
 • Friedrich Schiller

  Úklady a láska

  Luisa miluje Ferdinanda. Ferdinand miluje Luisu. Happy End? Ani zdaleka.

  Premiéra
  11.6.2021