Premiéry

Milí přátelé Klicperova divadla,

tímto lehce familiárním oslovením si vám dovoluji poděkovat za dosavadní přízeň, či vás případně vybídnout k přátelství budoucímu.

Město Hradec Králové brzy oslaví 800 let od svého založení a já si v souvislosti s tímto výročím uvědomuji, jak je důležité (a po celá staletí bylo) pečovat o občanskou společnost. O spolky, sdružení, jednoty, do kterých vstupují občané dobrovolně, a nenásilně tak usilují o to, aby jejich město bylo oním „báječným místem pro život“. 

Je jedno, zda jde o organizace sportovní, vzdělávací, zájmové nebo kulturní, jde o to, že se v nich vytvářejí vazby a vztahy, které jsou nejlepší obranou proti populismu, dezinformacím, politikaření a intoleranci. Obec našich předplatitelů je právě takovým dobrovolným uskupením lidí, kteří si uvědomují, jak je kultura důležitá a že návštěva divadla, koncertu či výstavy je právě tím, co vytváří pocit sounáležitosti s městem, v němž žijeme.

Věřím, že registrujete, jak se vám Klicperovo divadlo snaží nabízet originální dramaturgii, a také v příští sezoně bude pět ze šesti připravovaných inscenací českou či světovou premiérou. Divadlo je podle mě veřejnoprávním médiem, které by se mělo zábavnou formou vyjadřovat k aktuálním společenským tématům. Kdyby divadlo rezignovalo na touhu přinášet nové texty a neotřelé inscenační postupy, nevznikl by žádný Shakespeare, Čechov či Klicpera – i oni byli ve své době „ti noví“ a klasiky se teprve stali.

Namíchali jsme pro vás velice pestrý koktejl a věřím, že si najdete, co vám nejvíc zachutná, a úplně nejspokojenější budu, když ochutnáte celý náš repertoár.

Začneme pěkně zostra - KRÁLEM LEAREM Williama Shakespeara, hrou, o které divadelníci tvrdí, že je to hora, na kterou ještě nikdy nikdo nevylezl. Zveme vás na tuto osmitisícovku pod režijním vedením Michala Háby.

Pokud by vám docházel kyslík, nabízíme vám v říjnu též odlehčenější inscenaci ve Studiu Beseda 50 ZPŮSOBŮ, JAK SE ROZEJÍT. Jak už název napovídá, půjde o situaci, kterou každý z nás zažil nebo možná ještě zažije. Pokud se chcete dozvědět, jak si při rozchodu zachovat důstojnost či ještě lépe, rozchodu předejít, přijďte se svým protějškem na českou premiéru současného londýnského divadelního hitu.  

Speciálně k výše uvedenému výročí města jsme se vám rozhodli nadělit dárek v podobě muzikálu z písní Zuzany Navarové. V inscenaci …A PAK USNU A VSTANU bude účinkovat hudební skupina Razam a 10 členů Filharmonie Hradec Králové a už nyní lze slíbit výjimečný hudební i divadelní zážitek.

Režisér Tomáš Ráliš si v letošní sezoně vydobyl přízeň diváků inscenací Vyhubyt a my na ní navážeme jeho druhou autorskou inscenací. SLUČITELNÉ DÍLY nabídnou nejen ryze současné téma nahlížené očima mladého talentovaného autora a režiséra, ale také spoluúčast populárního rapového dua P/\st.

I literární dějiny se přepisují a Franz Kafka byl za sto let přepsán hned několikrát. Rozhodli jsme se vám představit Kafku jinak – Kafku bez toho čítankového nánosu intelektuální deprese. Kafku se smyslem pro humor a ironii, Kafku sportujícího a plovajícího denně ve Vltavě. Jsou spisovatelé, kteří přežijí staletí a režisér Marian Amsler vám dokáže, že KAFKA (IS NOT DEAD).

Pomyslným bonbónkem na konci sezóny bude pokračování veleúspěšné Prašiny. Druhý díl je snad ještě napínavější než ten první a PRAŠINA 2 – ČERNÝ MERKURIT zavede naše hrdiny do nejnebezpečnější části Prašiny tzv. Krchleb.  Pakliže na Prašině platí, že by po ní člověk nikdy neměl chodit sám, tak v případě Krchleb to platí dvojnásob. Proto přijďte na druhý díl společně s celou rodinou.

Věřím, že si z naší nabídky vyberete a předplatíte si naše abonmá. Získáte nejen řadu výhod, ale stanete se vlastně členem divadla, protože divadlo vznikne až tehdy, když se spojí jeviště a hlediště v jednom čase a prostoru, v onom přítomném okamžiku TEĎ, v němž bychom měli žít, neboť minulost nezměníme a budoucnost neznáme.

Lidé dnes hodně pečují o tělo, ale zároveň trháme rekordy v prodeji psychofarmak, neboť doba je složitá a klade na naší psýché velké nároky. Já o divadle smýšlím jako o „fitku pro duši“ – kam můžete pravidelně chodit a prostřednictvím herců se zasmát sami sobě, zjistit, že postava na jevišti je na tom ještě hůř než vy, a mnohdy si pomocí příběhu jen utřídit, co je v životě důležité a co ne. A to všechno zcela bezbolestně, jen jako hra, bez kruté reality zpravodajství – protože i mrtvý král Lear se vám na konci hry přijde uklonit a poděkovat za potlesk.

Srdečně vás zvu do našeho – vlastně vašeho – Klicperova divadla

Pavel Khek 
umělecký šéf Klicperova divadla

 • William Shakespeare

  Král Lear

  Nic? Z ničeho nic nevzejde. (you know how) Tragikomická freska o rozpadu světa, tak jak ho známe. Král Lear je…

  Premiéra
  5.10.2024
 • Leah Chillery, Ben Ellis, Stacy Gregg, Lucy Kirkwood, Ben Schiffer a Morgan Lloyd Malcolm

  50 způsobů, jak se rozejít

  Je milion způsobů, jak někomu říct, že je konec.  „Problém není v tobě, ale ve mně.“ Nejčastější věta, která se…

  Premiéra
  18.10.2024
 • Pavel Khek a kol.

  A pak usnu a vstanu

  Muzikál o lidské duši s písněmi Zuzany Navarové.  Klicperovo divadlo společně s Filharmonií Hradce Králové a…

  Premiéra
  14.12.2024
 • Tomáš Ráliš

  Slučitelné díly

  „Koukni. Vydechuju obláček. Uniká mi od rtů, jako bych se vypouštěl.“ Učňák. Stará zaplivaná zastávka. Konečná? Savo…

  Premiéra
  24.1.2025
 • Marián Amsler

  Kafka (Is Not Dead)

  „Neztrácej čas hledáním překážky, možná že žádná není.“​ Autorská inscenace podle povídek Franze Kafky, v jejímž…

  Premiéra
  5.4.2025
 • Vojtěch Matocha

  Prašina 2 – Černý merkurit

  Kolik tajemství ukrývá Prašina?   Od prvního dobrodružství En a Jirky uplynulo několik měsíců a Prašinu i celou…

  Premiéra
  3.5.2025