Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu

Matúš Bachynec

Slovenské národne divadlo, Bratislava, SK

Marta Kubišová byla v šedesátých letech minulého století členkou populárního pěveckého tria Golden Kids. Bleskovou kariéru Golden Kids přerušila tvrdá normalizační opatření. Kvůli zfalšované pornografické fotomontáži dostala Kubišová od strany KSČ zákaz umělecké činnosti. Na návrat do pěvecké kariéry musela čekat téměř dvacet let. Po celou dobu čelila systematickému šikanování ze strany vlády. Kromě toho se musela vyrovnat s mnoha osobními traumaty. A přesto měla stále dost vnitřní síly, aby si stála za svým přesvědčením. V roce 1977 se stala signatářkou a mluvčí Charty 77. Na veřejnosti vystoupila během Sametové revoluce, kdy zazpívala Modlitbu pro Martu a Československou hymnu. Právě píseň Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů odporu českého národa proti vpádu vojsk.

Dynamické kabaretní představení, které vzniklo mimo jiné u příležitosti čtyřicátého výročí podepsání Charty 77, bravurně spojuje činohru s živou hudbou.

„Príjemným prekvapením je v titulnej úlohe Monika Potokárová. Jej čistý a zvučný hlas síce ‘nechrapčí’ tak ako originál, ale interpretácia Kubišovej piesní by v jej podaní obstála aj v samostatnom koncertnom prevedení.“ (PETER SCHERHAUFER, etrend.sk, 24. 1. 2018)

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Matúš Bachynec; Dramaturgie / Literary adviser: Lucia Mihálová; Scéna a ko- stýmy / Stage designer and costume designer: Ján Husár; Pohybová spolupráce / Choreography: Juraj Letenay.

    Hrají / Cast: Monika Potokárová, Silvia Holečková j.h., Daniel Žulčák j.h.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky