Salto w tył (Salto vzad)

Ota Pavel

Teatr Ludowy Krakov, PL

Je všeobecně známo, že i lidé ke sportu neteční mohou propadnout kouzlu sportovních komentátorů. Jejich mistrovským metaforám, emocím vyjádřeným způsobem, který se vymyká platným gramatickým pravidlům a originalitě rétorického stylu. Dobrý sportovní komentátor dokáže získat posluchače a diváka šťavnatým líčením a přesvědčit jej, že vítězství a lámání rekordů je víc než technická úvaha o dobře fungujícím mechanismu lidského těla. Ota Pavel, v temnotě duševní choroby, sepsal řadu příběhů českých sportovců, kteří dokázali vykročit z nesnesitelné reality komunistického Československa a existovat v alternativním světě, definovaném jejich touhami a vášní. Jsou to příběhy, díky nimž nepřestáváme věřit v možnost svobody i v těch nejhorších podmínkách.

Režisér a choreograf Maćko Prusak situuje koláž z povídek Oty Pavla do anonymní československé hospody, kde se setkává plejáda českých sportovců. Jsou tu cyklisté Jan Veselý a Jan Kubra, obvinění ze zrady národa kvůli rezignaci na účast v Závodu míru. Přítomen je také olympionik Emil Zátopek a jeho žena Dana, a spolu s nimi slavná gymnastka Eva Bosáková. Osou celého představení je biografie Jiřího Rašky, známého skokana na lyžích. Herci v rolích sportovců bez obtíží proplouvají mezi fyzickou expresí, tancem, pantomimou a činohrou. Inscenace vznikla na základě povídky českého spisovatele Oty Pavla Pohádka o Raškovi a jiných jeho sportovních povídek a reportáží.

“Když se o režii postará skvělý choreograf, je jasné, že se setkáme především s převedením textu do jazyka pohybů. To se podařilo fenomenálně. Prusak zachytil ducha textu, do něhož byl vetknut surrealistický český smysl pro humor. Sportovní příběhy pozvedl na úroveň univerzální metafory o tvrdohlavosti, potřebě svobody, o tom, že je třeba, bojovat za své sny.”

Łukasz Gazur, "Dziennik Polski"

Délka představení je 110 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Maćko Prusak, Scénář a adaptatace / Adapted by: Marta Giergielewicz, Scéna / Stage design: Andrzej Witkowski

    Hrají / Cast: Patrycja Durska, Weronika Kowalska, Beata Schimscheiner, Cezary Kołacz, Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Maciej Namysło, Piotr Piecha, Karol Polak, Kajetan Wolniewicz

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky