Spalovač mrtvol

Ladislav Fuks

Divadlo Petra Bezruče Ostrava / CZ

dobrá rasa, špatná rasa a přátelé žehu / žije se nám tak blaze / co kdybych tě oběsil, nebeská? / tak pravil kopfrkingl / husí kůže v žáru kremačních pecí / je libo rakvičku, nebo věneček?

Není zapálenějšího zaměstnance krematoria, než je pan Kopfrkingl. Není příkladnějšího otce a manžela, než je pan Kopfrkingl. Je to abstinent a nekuřák, zkrátka slušný občan. Tak si snad zaslouží špetku toho uznání, ne? Fuksův temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně. Proslavil jej skvělý film Juraje Herze s geniálním Rudolfem Hrušínským, ovšem varovně vyznívá i padesát let poté. Protože stále platí, že velikášství může snadno zlomit vaz, není-li páteř dost pevná.

Norbert Lichý, specialista na tichou hrůzu, pokračuje ve své studii zneuznaných jedinců v duchu předchozího filmového opusu Normal, kde minuciózně ztvárnil postavu rasa, duchovního vůdce sériového vraha. Úředníka krematoria hraje stylem přívětivého usměvavého manžela, o jehož podivínství svědčí jen nepatrná zajíkání se. Takové velké dítě nadšené sbírkou brouků, které si neuvědomuje své počínání a je ke své nelibosti přistiženo matkou s mrtvolkou v ruce. Na druhou stranu se jeví příliš horlivým čtenářem anekdot z novin, tedy černé kroniky. Z toho, jak pečlivě směřuje svou rodinu k neodvratnému zajištění, může i na divadle běhat mráz po zádech.“ (Martin Jiroušek, Ostravan.cz)

Délka představení 155 minut s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Jakub Nvota. Dramaturgie a dramatizace / Literary adviser and adapted by: Kateřina Menclerová. Scéna / Stage designer: Tom Ciller. Kostýmy / Costume designer: Markéta Sládečková. Hudba / Music by: Mario Buzzi.

    Hrají / Cast: Norbert Lichý, Marcela Čapková, Sarah Haváčová, Vojtěch Říha, Dušan Urban, Jakub Burýšek, Markéta Haroková, Pavla Gajdošíková.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky