Diváci se pojedenácté dočkají svého "Václava"

Publikováno dne: 26.9.2014

Každoroční zahájení divadelní sezony v Klicperově divadle je ve znamení měsíc trvající přehlídky „malých velkých divadel“, nazvané Čekání na Václava. Ani letošní rok nebude výjimkou a na rozjezd jubilejní 130. sezony přivítá jeviště Klicperova divadla a Studia Beseda mnoho zajímavých hostů z celé republiky.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v neděli 28. října představením z Městského divadla Zlín ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ. Bestseller Kateřiny Tučkové z prostředí Bílých Karpat pro jeviště zadaptoval a zrežíroval Dodo Gombár.

Během festivalu přivítáme také dva slovenské hosty. Slovenské komorní divadlo v Martině k nám zavítá se svou inscenací slavné hry Davida Drábka AKVABELY v režii Rastislava Balleka. Přijďte se podívat na hru o mužském přátelství a synchronizovaném plavání v podání slovenských kolegů!

Po delší době přivítáme v Hradci Králové pražské Divadlo v Řeznické. Hru Johna Logana ČERVENÁ tam zrežíroval Viktor Polesný. V příběhu fascinujícího malíře lotyšského původu Marka Rothka na pozadí legendární Ameriky 50. let uvidíte Miroslava Etzlera a Martina Krause.

Již tradičním hostem festivalu Čekání na Václava je další pražské malé divadélko – Viola. Letos nabídneme divákům hned dvě představení této komorní scény. Nejprve to bude ZAHRADA JANE AUSTENOVÉ, hra Lenky Lagronové v režii Radovana Lipuse, která pojednává o nejslavnější anglické spisovatelce i údělu žen a ženství. Můžete se těšit na Marii Málkovou, Apolenu Veldovou a Lucii Štěpánkovou.

Druhou inscenací z Violy bude černá groteska Arto Paasillinna STARÁ DÁMA VAŘÍ JED, kterou s Lilian Malkinou, Naďou Konvalinkovou a Janem Zadražilem připravila režisérka Lída Engelová. Příběh dámy, která už je ve věku, kdy by neměla stát v cestě svému synovci a jeho kumpánům, ale přesto vezme osud do vlastních rukou a začne neohroženě jednat, vás jistě nezklame.

Pražské Divadlo Ungelt také patří mezi oblíbené hosty našeho festivalu. Tentokrát k nám zavítá s autorským projektem režiséra Pavla Ondrucha KURTIZÁNA. V příběhu prvotřídní pařížské kurtizány uvidíte s grácií a šarmem Chantal Poullain, Igora Orozoviče a Reginu Rázlovou.

Po účasti na červnovém Festivalu Divadlo evropských regionů opět přivítáme známé tváře z Ostravy – Divadlo Petra Bezruče u nás zahraje svůj ROMANTICKÝ PŘÍBĚH. Tragikomedie D.C. Jacksona v režii Daniela Špinara přinese nejen nekompromisní pohled na fenomén dnešních singles, ale také skvělý Thálií oceněný herecký výkon Terezy Vilišové!

Do Studia Beseda jsme letos opět pozvali diváky velmi oblíbený projekt Lukáše Hejlíka LiStOVáNí, tentokrát s bestsellerem Benoita Duteurtrera HOLČIČKA A CIGARETA. V příběhu o tajném kouření na záchodcích a revoltě proti všemožným zákazům a nařízením dnešního světa uvidíte Lukáše Hejlíka a Petru Bučkovou.

A co by to bylo za Čekání na Václava bez „Cimrmanů“? V říjnu k nám legendární divadlo přiveze svou „operetu s výpravou a kostýmy“ HOSPODA NA MÝTINCE. Jaký byl osud první Cimrmanovy zpěvohry Proso? Jak zní teorie absolutního rýmu? Před týdnem se vypravila, děvenka moje starostlivá, do města pro šafrán a trochu toho zázvoru… Víc snad není třeba dodávat, osvěžte si s námi tuto cimrmanovskou klasiku!

Druhým nestorem českého divadelního humoru a taktéž tradičním hostem na jevišti naší hlavní scény je Divadlo Semafor. Letos k nám zavítá s legendárním muzikálem KDYBY TISÍC KLARINETŮ. Přijďte si užít krásné písničky a humor a oslavte tak s námi 55. narozeniny této nestárnoucí scény!

V rámci Čekání na Václava přivítáme i naše divadelní sousedé nejbližší, Východočeské divadlo Pardubice. Hru Davida Seidlera KRÁLOVA ŘEČ, známou též z Oscarem oceněného filmu, tam zrežíroval Petr Novotný s Martinem Mejzlíkem a Jiřím Kalužným v hlavních rolích.

Po Amadeovi, úspěšně uvedeném na červnovém Festivalu Divadlo evropských regionů, se k nám vrátí Divadlo Husa na provázku a Vladimír Morávek. Ten stál spolu s Milošem Štědroněm a Milanem Uhdem u zrodu projektu MOC ART aneb AMADEUS V BRNĚ. Co dodat? Jedna nevěra, dvě návštěvy ze záhrobí,  pět nepovedených úmrtí a nepočítaně géniů v  opeře Miloše Štědroně podle libreta Milana Uhdeho a Vladimíra Morávka.

Závěr festivalu bude patřit „největšímu z Václavů“, tedy Václavu Havlovi. Postará se o to VELVET HAVEL, hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně, který se nechal inspirovat životem a tvorbou Václava Havla. Kabaret v režii Jana Friče jste měli již možnost vidět na festivalu Divadlo evropských regionů, pro velký úspěch u diváků i kritiky vám toto představení nabízíme podruhé!

Festival Čekání na Václava samozřejmě není jen přehlídkou divadelní, protože tradičně nabízíme i zajímavé koncerty. Jako každý rok potěšíme fanoušky KARLA PLÍHALA, který k nám zavítá se svým recitálem, a letos přidáme i festivalový koncert do Studia Beseda, kde přivítáme JANA BUDAŘE.

V rámci měsíčního festivalu budeme samozřejmě uvádět i naše domácí inscenace z Klicperova divadla. V září a říjnu nás čekají dvě loučení a naopak přivítání dvou nových přírůstků do našeho repertoáru. Svou druhou a už definitivní derniéru bude mít totiž veleúspěšná inscenace Arnošta Goldflama z „klicperáckého“ divadelního prostředí DÁMSKÁ ŠATNA a drama Tennesseeho Williamse z jižanského maloměsta SESTUP ORFEŮV v režii Martina Glasera. Svůj křest si naopak odbyde BEZ BAB! aneb Kutloch, komedie o mužském útočišti uprostřed vřavy nákupního centra v režii Jana Sklenáře a klasické dílo české literatury KYTICE v režii Karla Brožka.

Užijte si podzimní dny s naším „Václavem“ a vítejte v jubilejní 130. sezoně Klicperova divadla!!!     

Jana Slouková
dramaturgyně Klicperova divadla


Zobrazit všechny novinky »