55 Shades of Gay

Jeton Neziraj

QUENDRA MULTIMEDIA PRISHTINA | KOSOVO

Divadelní společnost Quendra Multimedia z Prishtiny, která je považována za jednu z nejzajímavějších divadelních společností v jižní Evropě a na Balkáně, opět přináší na scénu z hlediska politiky zcela nekorektně zpracované, zábavné, politicky provokativní představení, tentokrát o LGBT komunitě.

„55 odstínů gaye“ je groteskní příběh o LGBT politice na Balkáně a v Evropě. Místní balkánští politici se snaží zmanipulovat a podvést úředníky EU, humanitární žoldáci mezinárodních nevládních organizací často využívají homofobní prostředí, aby získali peníze do svých fondů, a mohli tak zavádět své sociální a vzdělávací programy (např. tvůrčí dílny a semináře na téma jak používat kondomy), zatímco úředníci EU zneužívají svého nadřízeného postavení a snaží se každého zotročit.

Trojice (manipulace, zneužití, zotročení) zosobňuje v této hře otázku:

Je sexuální svoboda na Balkáně možná? Nebo lze na Balkáně začít „Balkánské jaro sexuální revoluce“?

V této hře se v konzervativním provinciálním městě, které je zcela homofobní, chtějí homosexuální partneři vzít. Podají žádost v době, kdy italská asociace Don Bosco začala ve městě stavět továrnu na výrobu kondomů. Jejich projekt je finančně podporován Evropskou unií, aby se snížila nezaměstnanost, která ve městě činí 90 procent. Intelektuálové, umělci, politici, představitelé církví a profesionální granátometčíci se jim v tom snaží zabránit navzdory tomu, že je v zemi sňatek stejného pohlaví zaručen ústavou, kterou premiér podepsal na základě evropských směrnic.

V inscenaci 55 Shades of Gay hraje pět vynikajících kosovských herců, producentem je významný team divadelních umělců z Německa, Kosova, Francie a Srbska.

„Jeton Neziraj čerpá inspiraci pro své hry v rock’n’rollu, politickém kabaretu a nemravnosti Williama Shakespeara. Napsal více než 20 her. Mnohé z nich byly přeloženy a uvedeny v Evropě a USA. Je známým autorem i v Turecku. Některé z jeho her jsou inspirovány slavnými filmy nebo divadelními inscenacemi. U některých vás rozesměje už jen jejich název. Jeho díla však vzbuzují tak velkou nevoli, že premiéra jeho poslední hry musela být uvedena pod policejním dohledem dokonce i v Kosovu.“ (Der Spiegel, Německo)

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Blerta Neziraj; Scéna a kostýmy / Stage designer and Costume designer: Sebas- tian Ellrich; Hudba / Music by: Irena Popovic; Choreografie / Choreography: Florian Bilbao.

    Hrají / Cast: Tristan Halilaj, Bujar Ahmeti, Shengyl Ismaili, Semira Latifi, Alketa Sylaj, Luan Durmishi.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky