Americký bizon

David Mamet

Činoherní studio

Jedno místo, jeden den a jedna noc a tři protagonisté napínavého psychothrilleru – to je dnes už ikonická divadelní hra amerického dramatika Davida Mameta, která se v originále jmenuje American Buffalo.

„Já jen říkám, že byznys je byznys a zábava je zábava a nemá se to míchat,“ pronese ve vypjaté scéně plánování loupeže Teach a s lehkou nadsázkou tak přednese jedno z důležitých témat Mametova textu. Morální principy zde fungují v trochu jiných souřadnicích, než na které jsme běžně zvyklí, což dosvědčují i následující Teachova slova: „Veškerý slavný plánování je ti na prd, když vlezeš do cesty nějakýmu vymaštěnýmu idiotovi, kterej v tobě uvidí útok na osobní svobodu. Lidem může prdnout v bedně, Done, to ty víš dobře. Státní úředníci… masoví vrazi… já říkám jenom, že člověk se musí sám o sebe postarat.“ Mamet jednotlivé motivy záměrně vyostřuje, vytváří kontrasty, které pro diváka nečekaně odkrývají jemné valéry lidskosti, které v důsledku činí naoko suverénní postavy velmi zranitelnými.

Americký bizon je, doslova vzato, pěticentová mince, která má původně na rubu bizona a na líci hlavu indiánského náčelníka. Zdá se – a to nikoli nepatřičně, že je zde od autora zakódován i odkaz na původní obyvatele jeho vlasti coby mýtus o krvavě rozvráceném stavu prvotní harmonie.

Co je ale důležité zdůraznit: Odhlédnuto od výše uvedeného Americký bizon je především příležitostí pro skvělý herecký koncert pro tři herce. Koncertem, který nepostrádá nejen napětí, ale i humor.

Délka inscenace: 110 minut s přestávkou

Vzhledem k tomu, že Mametův text je doslova prošpikovaný vulgarismy, doporučujeme návštěvu představení pro diváky od 15 let.

 • Obsazení a tvůrci

  OBSAZENÍ

  Don Dubrow: Roman Zach
  Walter Cole, zvaný Teach: Jan Plouhar
  Bob: Adam Ernest

  TVŮRČÍ TÝM

  Režie: David Šiktanc
  Dramaturgie: Karel F. Tománek
  Překlad: Ondřej Sokol
  Výprava: Juliána Kvíčalová
  Hudba: La Petite Sonja, Hank J. Manchini

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky