Běsi

Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Roman Sikora

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO - CZ

Nejkrutější román Fjodora Michajloviče Dostojevského v nové adaptaci Romana Sikory. Bezstarostný dandy Stavrogin, mocichtivý pletichář Verchovenskij, depresivní radikál Kirillov a nerozhodný idealista Šatov. To jsou hlavní hrdinové příběhu, pomocí kterých Dostojevskij vykresluje nekompromisní portrét generace, která ve snaze vymanit se z pokrytecké morálky a z přežitých norem pokryteckého řádu svých rodičů váhá mezi módním mysticismem a pragmatickým rozumem, mezi rozvracečským násilím, pokornou vírou a bohapustým nihilismem.

„Mým záměrem při dramatizaci Běsů je především polemika s tradičním chápáním tohoto Dostojevského románu, jako obrazu zvrhlého revolucionářství mladých zběsilců, kteří stojí proti citově autentickému, i když v mnoha případech rozervanému, světu aristokracie. Běsi jsou podle mě především obrazem revoluční situace, k níž nám Dostojevskij zručně zamlčuje důvody. Hovoří o duši Ruska, o absenci boha, o myšlenkách pronikajících ze západu snažících se rozvrátit staletý řád ruské společnosti, ale už stejnou silou nepromlouvá o útlaku, nespravedlnosti a bezpráví, které se dějí mimo Dostojevského zorné pole.“ (Roman Sikora)

„Ta záře na obzoru není svítání.“

„Pobavit. Zmrazit krev v žilách. Vyvolat soucit. Způsobit nevolnost. To vše se povedlo hercům z činoherního souboru brněnského Národního divadla. Představení Běsi, vycházející z obsáhlého románu Dostojevského, je náročné z hlediska výkonů i počtu herců. Lidově řečeno, na jevišti uvidíte nebývalý nával a každý z herců musí být natolik přesvědčivý, abyste mu nejen uvěřili roli, ale také si zapamatovali, koho vlastně hraje.“ (Lucie Martincová, kulturio.cz)

Délka představení 160 minut s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Martin Čičvák. Scéna: Tom Ciller. Kostýmy: Nina Stillmark. Hudba: Ivan Acher. Dramaturgie: Martin Kubran.

    Hrají: Zbyšek Humpolec, Petr Bláha, Jan Lepšík, Helena Čermáková, Vladimír Krátký, Martin Sláma, Hana Tomáš Briešťanská, Pavel Doucek, Magdaléna Tkačíková, Petr Halberstadt, Eva Novotná, Ondřej Jiráček, Klára Apolenářová, Tereza Groszmannová, Jan Grygar, David Kaloč, Roman Blumaier.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky