Chaplin

Pavel Khek, Lenka Smrčková

MĚSTSKÉ DIVADLO MLADÁ BOLESLAV - CZ

Pohnuté osudy 20. století v příběhu jediného muže. Život Charlieho Chaplina by bezpochyby vydal hned na několik divadelních her. Tak třeba jeho čtyři manželky by vydaly na slušnou tragikomedii. Jeho vztah k nemocné matce by zase mohl být jímavou a citlivou baladou. Jeho dar najít v každé lidské situaci humor by byla groteska grotesknější než jeho grotesky filmové. Jeho posedlost filmem si nezadá s Mozartovou vášní k hudbě a jeho konflikt s americkou justicí by byl výsostným politickým divadlem. Není se tedy čemu divit, že si Pavel Khek a Lenka Smrčková pro svou autorskou hru a pro odpovědi na otázky „Co má dělat umělec v tomto přízemním světě?“ či „Co má dělat člověk v odlidštěném světě?“ vybrali zrovna život Charlieho Chaplina.

„Chaplina lze považovat za hold chaplinovské grotesce – pokud se vyznačuje syntézou smíchu a pláče, sentimentu a sociální kritiky, je tato inscenace tímtéž. Inscenátoři na víceméně chronologickém vyprávění osudu Charlese Spencera (chudoba, nemocná matka, zástupy milenek a manželek a samozřejmě vzestup jeho umělecké kariéry, který naruší nařknutí ze sympatizace s komunismem, až konečné vyhoštění z Ameriky) místy zdařile uplatňují postupy grotesek. Ruml je přirozeně předvádí před kamerou, svými zaměstnavateli i přáteli – někdy vystaví celou scénku, již diváci důvěrně znají, jindy je to jen okamžik – záchvěv, kdy během mírně trapného momentu (třeba svádění) sklouzne do komické polohy, aby skryl rozpaky. Toto propojení životopisu a principů tvorby působí naprosto organicky. Vitalita a nesmrtelnost se střídají se smutkem a konečností.“ (Lenka Dombrovská, Divadelní noviny)

Délka představení 180 minut s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Pavel Khek. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Dramaturgie: Lenka Smrčková.

    Hrají: Matouš Ruml, Petr Prokeš, Lucie Matoušková, Hana Marie Maroušková, Aleš Petráš, Svatava Milková, Petr Mikeska, Roman Teprt, Petr Bucháček, Karolína Frydecká, Tereza Rumlová, Dagmar Teichmannová, Marta Dancingerová, Sandra Černodrinská.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky