Dánská občanská válka 2018-24

Kaspar C. Nielsen, Kristýna Kosová, Adam Svozil

Divadlo Na zábradlí Praha

„Až lidstvo vymře, tak se nic nestane.“

Hra na motivy sci-fi románu předního představitele současné dánské literatury. Muž přemýšlí o příčinách nebývale krvavého konfliktu, který nelítostně rozdělil společnost, a i po stovkách let od událostí se mu jistá jeho rozhodnutí navrací v nejhorších nočních můrách. Rozhodnutí, která během války učinil, a kterých snad i lituje, třeba těch o své životní lásce, už nelze vzít zpět, ale co už se dá dělat? Vize budoucnosti, ve které se již nebude umírat a psi povedou s lidmi filozofické hovory.

„Síla Dánské občanské války netkví v objevné analýze příčin válečných konfliktů a politických krizí. To, co se tvůrcům daří působivými obrazy nebývale trefně pojmenovat, je povaha lidského pokolení. Ignorance, sobeckost a neochota poučit se umožňují dějinám, aby se neustále opakovaly a zásobovaly planetu novými krvavými konflikty.“ (PETRA ZACHATÁ, Divadelní noviny, 23. 1. 2018)

„Inscenace má základní pozitivní vlastnost: samozřejmou lehkost herectví, která dovoluje odstup od někdy všem známých a jindy drastických až krvavých fiktivních faktů, umožňuje jejich převedení až do hravosti, jež nepostrádá vtip založený na paradoxu, absurditě, dvojznačnosti, překvapivém pohledu z neznámé strany.“ (JIŘÍ CÍSAŘ, Lidové noviny, 23. 12. 2017)

  • Obsazení a tvůrci

    Režie a dramaturgie / Director by and literary adviser: Adam Svozil a Kristýna Kosová; Scénografie / Stage designer: Petr Vítek; Kostýmy / Costume designer: Ján Tereba.

    Hrají / Cast: Jiří Černý, Honza Hájek, Petr Jeništa, Dita Kaplanová, Miloslav König, Johana Matoušková, Magdaléna Sidonová.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky