Don Šajn | Johanes Doktor Faust

Divadlo Alfa

Obě hry jsou zhuštěnými verzemi “parádních kusů” českých lidových loutkářů, kteří na našem území působili od konce 18. stol. jako svérázná (a většinou mimoděčná) součást národního obrození. Jednotlivé loutkářské rody si vytvořily (a z generace na generaci předávaly) svoji specifickou textovou verzi. Jevištní i jazykové prostředky používané těmito kočovnými marionetáři dodnes okouzlují poezií “kouzla nechtěného”.
Režisérem inscenace je Tomáš Dvořák, vyhlášený a respektovaný u nás i v zahraničí právě kvůli návratu k českým loutkářským kořenům a schopnosti zpracovat původní látku s úctou k tradici a zároveň s ohledem na současného diváka. 

K oběma „kusům“ vytvořil režisér T. Dvořák velmi originální kolekce loutek, jež „zkolážoval“ z nejrůznějších běžných předmětů. Inscenace tak těží z dráždivého kontrastu mezi konvencemi tradičního loutkového divadla a vskutku netradičními „surrealistickými“ loutkami. 

„Johanes doktor Faust“, původně vychází z knížky lidového čtení z 16. stol. o učenci, který zaprodal svou duši ďáblu. Ve všech českých loutkářských verzích je výrazně posílena paralelní parodická linie komické postavy Kašpárka a řada scén je rozvinuta a nazřena „plebejským“ pohledem

„Don Šajn“ je osobitou variantou španělské pověsti ze 14. stol. o svůdci žen donu Juanovi, a jejich pozdějších dramatických zpracování. 

.

 • Obsazení a tvůrci

  Text: Pavel Vašíček (s použitím textů J. Peka, T. Dubského, A. Lagrona a F. Maiznera)
  Režie / Directed by: Tomáš Dvořák
  Hudba / Music Jiří Koptík
  Výprava / Stage design: Tomáš Dvořák
  Světelný design / Light design: Vlastimil Vorda 
  Hrají / Cast: Petr Borovský, Martin Sádlo Bartůšek, Tomáš Jereš, Petr Vydarený

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky