Ferdinande!

Michal Hába, Simona Petrů

Lachende Bestien (Venuše ve Švehlovce Praha) / CZ

"Ferdinand Vaněk dnes – to je téma na divadlo dnes" Aneb: Ferdinand Vaněk dnes / Aneb: Žehrání současného umělce intelektuála nad neexistencí jasného nepřítele / Aneb: Generace Havel Postpravda Demokracie Kapitalismus Komunismus Masa Elita / Aneb: Stojí to všechno za hovno?

Intelektuál ve veřejném prostoru, osoba i odkaz Václava Havla, dědictví postkomunismu i postmoderní zmatení a neexistence jedné pravdy, nebo spíše postpravdy, rozpolcení společnosti na masy a elity a jejich vzájemné nesrozumění. Dnešní Ferdinand Vaněk, "Ferdinand Vaněk dnes", postrádá svého Sládka, proto nevede dialog, ale jen svůj vlastní mocně bezmocný monolog. Inscenace je založena na autorském textu inspirovaném texty Václava Havla – především jeho Audiencí, ale stejně tak esejí Moc bezmocných či Anatomií gagu.

„Dnešní Vaněk je strašně sám, teskní po sládkovi, neví, čeho nebo koho se chytit. Politická situace je zmatená – všichni máme moc (zatím) všude a kdekoliv můžeme hovořit ba kritizovat, ale je to úplně jedno, nefunguje to – prostě bezmoc mocných. Na Havla a Vaňka se nabaluje další mýtický hrdina, ale zároveň figurka jakoby z němé grotesky – Sisyfos, věčně se prohýbající pod nezdolnou nepřemožitelnou hmotou. (…) Hába hraje a myslí tak naplno, že si opravdu musí odpočinout a dát si u postranního popelníčku rauchpauzu, zatímco si na pomoc přibere klávesistu a skladatele Jindřicha Čížka, aby pantomimicky doprovodil v excentrické improvizaci Hábou pronášený monolog.“ (Marie Zdeňková, Divadelní noviny) 

Délka představení 60 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Michal Hába. Dramaturgie / Literary adviser: Simona Petrů. Výprava / Set design: Adriana Černá. Hudba / Music by: Jindřich Čížek.

    Hrají / Cast: Michal Hába, Jindřich Čížek aj.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky