Krásné psací stroje

Miloš Orson Štědroň

DIVADLO NA ZÁBRADLÍ PRAHA - CZ

Osudy čtyř slavných osobností české literatury v autorském hudebně-divadelním představení Miloše Orsona Štědroně. Jan Zábrana, Josef Škvorecký, Bohumil Hrabal a Jiří Kolář bojují o existenci ve víru normalizace a redaktorských nástrah. Své souboje svádí prostřednictvím rychlých psacích strojů, v případě Jiřího Koláře i za pomoci lepidla. Na přetřes přijdou témata jako emigrace, touha normálně žít a publikovat, estébácké šmírování i socialistické poměry v nakladatelství Odeon. Text inscenace vytvořený z úryvků deníkových zápisků, próz, básní, novinových recenzí a patrně i estébáckých protokolů jde zde ruku v ruce s autorskou hudbou Miloše Orsona Štědroně, skvělými pěveckými výkony herců i doprovodem jazzové kapely.

„Nadsázka, s níž herci literární a umělecké osobnosti ztvárňují, je skoro něžná a empatická. Spíš než kritického odstupu a originálního vhledu v této kabaretní koláži se zpěvy se nám dostává pořádné porce nostalgických historek à la návštěva Allena Ginsberga v Praze, ale také pěkných divadelních nápadů, výtvarných i hereckých.“ (Marie Reslová, iHned.cz)

„Příjemně hořko-sladká sonda do spisovatelského života doby nedávno minulé. Dobře vyvážená kombinace obsahové a hudební složky. V obou případech šlo o zajímavou koláž různých stylů a tónů. Velice vydařené po textové stránce, spousta povedených dialogů, písní či slovních hříček. K tomu nápaditá a dobře fungující scéna, solidní herecké výkony všech aktérů, z nichž nejvíce zaujali výteční M. König a J. Vyorálek.“ (Jan Pařízek, i-divadlo.cz)

Délka představení 90 minut bez přestávky.

 • Obsazení a tvůrci

  Režie: Jiří Havelka. Scéna: Dáda Němeček. Kostýmy: Andrea Králová. Hudba: Miloš Orson Štědroň. Dramaturgie: Karel František Tománek, Dora Viceníková.

  Hrají: Anežka Kubátová, Natália Drabiščáková, Miloslav König, Petr Jeništa, Jiří Vyorálek, Ladislav Hampl, Leoš Noha.
  Hudební doprovod: Miloš Orson Štědroň, Pavel Fiedler, Jan Švamberg.

 • Galerie

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky