Lakomec

Moliére

Městské divadlo Brno

komedie, v níž o peníze jde až v první řadě

Jedno z nejslavnějších děl předního dramatika francouzského klasicismu baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem.

Ovdovělý lichvář Harpagon zasvětil život hamižnosti. Lakota je u něho vášeň, kterou omezuje své děti – syna Kleanta a dceru Elišku, o služebnictvu ani nemluvě. Umí peníze hromadit tvrdou lichvou i sebeodříkáním. Jeho děti sice nic neumějí, ale chtějí život žít a užívat, pokud možno s nataženou dlaní. Harpagonova posedlost zlatem v nich vzbuzuje nenávist a posměch – emoce o to silnější, o co více ve jménu chamtivosti otec manipuluje s jejich osudy: Elišku míní provdat za stárnoucího boháče, třebaže dcera miluje mladého Valéra, a Kleanta oženit s bohatou vdovou, bez ohledu na to, že syn je zamilován do mladičké Mariany ze sousedství. Na sňatek s Marianou totiž pomýšlí on sám. V tomto rodinném propletenci odhaluje Molière důsledky Harpagonovy vášně po zlatu. Děti jsou se svými spojenci nuceny vzít věci do vlastních rukou, doběhnout lakomého otce a uštědřit mu ráznou lekci. Jejich prostředky (pokrytectví, pochlebnictví, neupřímnost, lstivost, bezohlednost a vposled i krádež) si však v obludnosti nic nezadají s obludností Harpagonova egocentrismu.

Harpagon je zajisté kvintesence hamouna: lichvaří, šmelí, vyhrožuje, kalkuluje, ale nekrade a najmě hraje s otevřenými kartami. A to se o jeho protivnících říct nedá. V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ale jako moralista, který nemoralizuje; zůstává komediografem poučeným komedií dellʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně nabízí skvělou zábavu. Inscenace Lakomce s Boleslavem Polívkou v roli Harpagona a v režii Stanislava Moši je pak více než příslibem mimořádné divadelní události.

Délka představení 2:50 s přestávkou

 • Obsazení a tvůrci

  Osoby a obsazení:

  Harpagon --- Boleslav Polívka
  Kleant, jeho syn --- Kristian Pekar
  Eliška, jeho dcera --- Svetlana Janotová
  Valér --- Jiří Mach
  Mariana --- Dagmar Křížová
  Anselm, otec Valéra a Mariany --- Zdeněk Junák
  Frosina, dohazovačka --- Alena Antalová
  Pan Simon, zprostředkovatel --- Josef Jurásek
  Mistr Jakub, Harpagonův kuchař a kočí --- Michal Isteník
  Flok, Kleantův sluha --- Jan Mazák
  Stýblo, Harpagonův sluha --- Jakub Uličník
  Treska, Harpagonův sluha --- Alan Novotný
  Policejní komisař --- Patrik Bořecký
   

  Tvůrčí tým:

  Autor --- Moliére
  Režie --- Stanislav Moša
  Asistent režie --- Jan Mazák
  Překlad --- Zuzana Čtveráčková
  Kostýmy --- Andrea Kučerová
  Dramaturg --- Jiří Záviš
  Scéna --- Jaroslav Milfajt
  Hudba --- Mirko Vuksanović
  Úprava --- Stanislav Moša
  Produkce --- Zdeněk Helbich
  Světelný design --- David Kachlíř

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky