Leni

Valeria Schulczová, Roman Olekšák

SLOVENSKÉ NÁRODNÍ DIVADLO BRATISLAVA - SK

Zdena Studenková získala za ztvárnění Leni Riefenstahl Cenu Dosky 2014.

Fiktivní setkání dvou skutečných lidí, legendárního amerického moderátora Johnyho Carsona a kontroverzní Leni Riefenstahlové, „dvorní režisérky Hitlera“.  Byla obdařená mimořádným talentem. Jako tanečnice dostávala nabídky z celé Evropy, jako herečka měla možnost pracovat pro Hollywood. Zůstala však v Německu a stala se režisérkou. Začala natáčet filmy pro Hitlera, užívala si úspěch a slávu. Spolu s porážkou Třetí říše ale přichází i její osobní pád. Je rok 1974,  Leni v Amerike představuje svůj první dokončený projekt od porážky Německa – knihu fotografií z Afriky – Last of Nubu. Johnny však ví, co jeho diváky zajímá víc než umění... Jaká je odpovědnost umělce za jeho dílo? Jaká je hranice mezi posluhování ideologii, aktivní spoluúčastí na budování režimu a uměleckou tvorbou? A komu byste dali svůj talent do služeb vy?

„Autori napísali hru priamo na telo herečke Zdene Studenkovej, čo sa ukázalo ako skvelé východisko. Jej Leni pôsobí odhodlane, je skúsená, možno trochu opatrná, no vnútri rozhodná. Z tváre jej málokedy vyčítame, aké emócie ňou lomcujú. Dá sa to brať ako zámer ukryť pocity pred kamerami a pred žoviálnym až arogantným moderátorom, ktorého energicky a presvedčivo hrá Ľubomír Paulovič. Navyše, chce ostať pred ľuďmi krásna, veď kategória krásy stojí v jej prípade vyššie ako morálka.“ (Eva Andrejčáková, Sme)

Délka představení 90 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Valéria Schulczová. Dramaturgie: Miriam Kičiňová, Roman Olekšák. Scéna: JaOnMi (Ján Ptačin, Ondrej Zachar, Michal Lošonský). Hudba: Martin Hasák.

    Hrají / Cast: Zdena Studénková, Lubomír Paulovič, Mária Kralovičová, Peter Brajerčík.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky