Letmý sneh

Pavel Vilikovský

Divadlo Astorka Korzo `90 Bratislava / SK

„Vilikovský napísal premyslenú a súčasne hravú knihu. Letmý sneh trvá krátko, len chvíľu, mihne sa pred očami a už nie je. Tak veľa vecí v živote funguje podobne! Dôležité je nájsť v sebe hĺbavý pokoj, v ktorom sa aj zdanlivo nevydarený život dá s láskou zvládnuť.“

Čimborazka, muž ve středním věku, do svého životního prostoru nechává vstoupit jen manželku Lienku a přítele Štefana, přezdívaného „nevlastní dvojče“. S Lienkou láskyplně sdílí svůj soukromý a intimní svět a s jazykovědcem Štefanem se procházejí po obrovských planinách bohatých duševních zážitků. Idylický příběh se však začíná komplikovat díky zvláštnímu chování Lienky, která se malými krůčky začíná Čimborazkovi vzdalovat. Nepamatuje si společné zážitky, chvílemi reaguje podivně, zákeřně a nepřátelsky a do přítomnosti vtahuje reálné i fiktivní osoby z minulosti. Čimborazka cítí, že kdysi nechtěně pokazil jejich vztah malichernými zásadami a zřejmě i tám, že do bezdětného manželství odmítl přijmout adoptované dítě. Nyní má pocit, že mu to jeho milovaná Lienka nenápadně a promyšleně vrací.

„Herecky zaujímavú príležitosť získava v postave Čimborazku Ady Hajdu. Hrdinu predstavuje maximálne civilne, niekedy sa zdá, akoby zámerne poddimenzovane. Táto poloha prospieva najmä filozofickým pasážam. Pamäť strácajúcu Lienku stvárnila Szidi Tobias. Náročnú úlohu spracúva bez potreby lacných vonkajších premien, sústredí sa predovšetkým na vnútornú premenu a zmeny nálad. Aj vďaka tomu je jej výkon autentický, silný a na viacerých miestach dojímavý. Hlavnú dvojicu odľahčene dopĺňajú Peter Šimun ako lekár, Miroslav Noga ako sused Štefan a Rebeka Poláková ako jeho priateľka Irenka.“ (Soňa J. Smolková, Pravda.sk)

Délka představení 2:00 s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Juraj Nvota. Dramaturgie / Literary adviser: Andrea Domeová. Výprava / Set designer: Mona Hafsahl. Hudba / Music by: Milan Vyskočáni. Texty písní / Lyrics: Szidi Tobias, Pavel Vilikovský. Projekce / Projection: Robert Tappert.

    Hrají / Cast: Ady Hajdu, Szidi Tobias, Miroslav Noga, Peter Šimun, Rebeka Poláková.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky