Mlčení bobříků

Tomáš Dianiška

Divadlo pod Palmovkou Praha / CZ

Totalitní horor o nástrahách skautingu

U devatenáctileté Bedřišky se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci. Dokáže rozdělat oheň bez pomoci Pepa a zná všechny sloky z Vlajka vzhůru letí. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní. Jediným možným řešením, jak dívku zachránit, se zdá být starobylá praktika vymítání. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá skautingem... Příběh Bedřišky Synkové, dívky, kterou známe všichni. Dívky, sázející lípu na minci 1Kčs…

„Toto je příběh z dávných časů, kdy na Letné stály sochy Bohů a prostý lid se krčil pod jejich krutovládou. Jen několik lidí se jim dokázalo vzepřít a bojovat proti nim. Hra podle skutečné události o neuvěřitelném žertu skrytém v naší historii.“

Představení bylo zvoleno SUKCESEM MĚSÍCE v rubrice Divadelních novin. Server Idnes.cz ohodnotil inscenaci 85% procenty v kategorii DIVADLA ROKU. Představení se dostalo mezi pět nejlepší v rámci tuzemska. Tomáš Dianiška získal Cenu české kritiky jako Talent roku.

„Tým mladých tvůrců (režisér Jan Frič, scénografka Lenka Odvárková) o bezpráví padesátých let vypráví s černým humorem a obludnou nadsázkou. Mlčení bobříků je vytvořeno na půdorysu béčkového hororu, nebo spíše jako jeho céčková parodie. V inscenaci se pracuje se silnou až bestiální ironií, drásající metaforou a zkratkou, kdy se například skautské stany mění na lágry a komunisté jsou exorcisté…“ (Divadelní noviny)

Délka představení 80 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Jan Frič. Dramaturgie / Literary adviser: Ladislav Stýblo. Výprava / Set design: Lenka Odvárková. Hudba / Music by: F. X. Kalba. 

    Hrají / Cast: Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Anežka Kubátová, Jan Hušek.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky