Nora (Domeček pro panenky)

Henrik Ibsen

Divadlo pod Palmovkou Praha / CZ

„I bezelstné hrdinky mívají svá tajemství...“

Manželství Nory a Torvalda Helmerových se zdá být vzorově šťastné. On dělá kariéru a ona je tou nejroztomilejší oddanou manželkou, jakou si ctižádostivý muž může přát. Leč v nedávné minulosti se Nora v zájmu svého manžela dopustila drobného podvodu. A teď je v pasti vyděrače…. Slavná Ibsenova hra, která byla ve své době naprosto skandální, je dnes kupodivu stále aktuální. Závěrečné rozhodnutí ženy Nory působilo tehdy nemravně emancipovaně a autorův ironický nadhled se v současnosti týká nejen tohoto rozhodnutí, ale už i samotné panenky Nory. Režie se ujal Jan Nebeský, jehož předešlé ibsenovské inscenace byly vysoce ceněny a dočkaly se uznání i na prestižních mezinárodních festivalech.

„Tereza Dočkalová jako představitelka Nory hraje dravě, věrohodně, půvabně, s přesvědčující samozřejmostí, okouzlující mladou ženu, která spokojeně a šťastně žije „v domovu loutek“, přesvědčena o správnosti svého chování a jednání; bravurně rozehrává množství poloh, které jí dovolují vyjádřit toto pojetí ženství. (…) Inscenace Nory je vynikajícím pokračováním Nebeského scénování Ibsena i pozoruhodným připomenutím tradic moderní činohry stojících na hereckém zpodobení člověka a jeho konání.“ (Jan Císař, Lidové noviny)

Délka představení 140 minut s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Jan Nebeský. Dramaturgie / Literary adviser: Daria Ullrichová. Scéna / Stage designer: Jan Nebeský, Jana Preková. Kostýmy / Costume designer: Jana Preková. Hudba / Music by: Miroslav Hloucal.

    Hrají / Cast: Tereza Dočkalová, Jan Teplý, Jan Hušek, Kateřina Holánová, Radek Valenta, Hana Seidlová.

    Hudba / Music by: Emil Viklický, Jakub Tökely, Miroslav Hlouchal.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky