Paní z moře

Henrik Ibsen

Národní divadlo Brno / CZ

Ellida Wangelová je duchovní příbuznou Hedy Gablerové, Nory Helmerové i divoké kachny Hedviky Ekdalové. Nevšedně půvabná žena, opředená dráždivou mystikou fjordů i tajemstvím, jež skály láme a spouští katastrofy. Právě kolem ní rozviřuje skandinávský klasik věčně fascinující, mysteriózní, severskou detektivku sugestivně předznamenávající drama o víře, naději a citu. Na půdě pěti dějství, v pomezí domněle všední reality a křehce imaginativního snu, se skrývá divadelní klenot, jenž se na jeviště Národního divadla Brno vrací po více než sedmdesáti letech. V režii uměleckého šéfa činohry NdB Martina Františáka, který svou režijní tvorbou dlouhodobě dokazuje, že si s dramatikou Henrika Ibsena rozumí skvěle.

„Působivě vystavěná a obrazově výmluvná inscenace nabízí řadu hereckých příležitostí. Eva Novotná je ideální představitelka Elidy: nervní úsilí hrdinky po zachování osobní integrity vystihuje ve velkém scénickém gestu, jež pevně, přitom však bez heroizujících tónů, ovládá jeviště. Vyniká tak i v civilních „kuchyňských“ dialozích s manželem, jež jsou kamerou přenášeny z jejich domácnosti na plátno v popředí scény. (…) Františákova Paní z moře je pronikavým a promyšleným dílem, které Ibsenovo drama citlivě vymaňuje z doby svého vzniku a s úctou přenáší jeho symbolistní poselství, aby bylo blízké dnešnímu člověku.“ (Marcel Sladkowski, Divadelní noviny)

Délka představení 2:05 s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Martin Františák. Dramaturgie / Literary adviser: Lucie Němečková, Petr KlarIn Klár. Výprava / Set design: Marek Cpin. Pohybová spolupráce / Choreography: Petr Krušelnický.

    Hrají / Cast: Eva Novotná, Petr Halberstadt, Anna Stropnická, Michaela Rykrová, Tomáš Šulaj, Martin Siničák, Václav Veselý, Roman Nevěčný. 

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky