Pankrác '45

Martina Kinská

ŠVANDOVO DIVADLO PRAHA - CZ

Casting na popravu v cele pankrácké věznice v podání Švandova divadla. Je konec léta 1945. Evropa se vypořádává s důsledky druhé světové války, v Československu probíhá zatýkání nacistických zločinců, loajálních Němců i skutečných a domnělých pomahačů nacistického režimu. Zatýkání se nevyhne ani slavným osobnostem. V jedné z cel pankrácké věznice se tak setkávají herečky Lída Baarová a Adina Mandlová, spolupracovnice parašutistů výsadku SILVER A Hana Krupková, židovka Julie a tajemná žena neznámého původu. Kdo z nich bude odsouzen? A kdo je ona neznámá žena?

„Kinské hra není primárně postavena na střetu dvou slavných hereček, autorka prostřednictvím pětice za války různě postavených žen řeší otázky viny jednotlivce, kolektivní viny a hlavně následného vyrovnávání se s nimi. Těžké momenty představení však vzájemným hašteřením obou hereček oživuje. Do obou výrazných rolí zvolila vhodné představitelky. Klára Cibulková si roli zemité Mandlové vysloveně užívá, v poloze stále načančané Baarové jí pak dobře sekunduje Réka Derszi.“ (Tomáš Šťástka, iDnes.cz)

„Vůbec nelze říct, že některá z těch postav je bílá nebo černá, to je velmi relativní, a na to upozorňoval i počáteční pokyn pro herečky, že cílem inscenace není někoho soudit.“ (Martina Kinská)

Délka představení 100 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Martina Kinská. Scéna: Lucie Labajová. Kostýmy: Lucie Labajová. Hudba: Zdeněk Dočekal. Dramaturgie: Vladimír Čepek.

    Hrají: Klára Cibulková, Réka Derzsi, Eva Josefíková, Andrea Buršová, Bohdana Pavlíková.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky