PETROF: Recitál Kateřiny Potocké a Matyáše Nováka

Kateřina Potocká

Kateřina Potocká se narodila v roce 1997 v Havlíčkově Brodě. Hře na klavír se začala věnovat již v raném dětském věku pod vedením Blanky Skálové. Nyní je studentkou Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž ve třídě MgA. Martiny Schulmeisterové – Merunkové, Ph.D. Od samého počátku na sebe upozorňuje obrovskými úspěchy v národních i mezinárodních soutěžních kláních, z nichž si odnesla celou řadu významných ocenění. Na svém kontě má dvojnásobné vítězství v celostátních kolech Národní soutěže ZUŠ, je též čtyřnásobnou vítězkou soutěže „Prague Junior Note“. Neméně úspěšnou je ale též na poli mezinárodních klavírních soutěží. Je třínásobnou laureátkou prestižní mezinárodní klavírní soutěže „Virtuosi per musica di pianoforte“ v Ústí nad Labem a držitelkou 3. ceny z mezinárodní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni.  

Poslední úspěchy této mladé, výjimečné klavíristky jsou opět na poli mezinárodních ocenění. V červnu 2013 získala 2. cenu v soutěži „Piano Talents“, která se konala v italském Milánu. V dubnu 2014 si připsala Kateřina na své umělecké konto další dvě ocenění jdoucí bezprostředně za sebou. Ze soutěže s mezinárodní účastí „Pro Bohemia“ v Ostravě si odnesla cenu Absolutního vítěze a cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladeb Bohuslava Martinů. Poté následovalo vítězství v soutěži Vítězslava Nováka v Kamenici nad Lipou.     

V lednu 2015 se úspěšně zúčastnila soutěže „Jeunesses musicales“, kterou pořádá Janáčkova filharmonie Ostrava. S tímto tělesem vystoupí v lednu 2016, kdy zazní  v jejím podání Beethovenův 1. klavírní koncert C dur.

Za své mimořádné úspěchy získala několikrát ocenění hejtmana Zlínského kraje a Kraje Vysočina. 

Své hudební vzdělání obohacuje na mnoha mistrovských interpretačních kurzech pod vedením předních pedagogů (Alena Vlasáková, Ivan Klánský, Marián lapšanský, Eliška Novotná, Azra Medic).

 

Matyáš Novák

Matyáš Novák (nar. 20. 6. 1998) začal hrát na klavír v pěti letech. Na jeho uměleckém rozvoji se podíleli M. Vlčková, J. Turková, M. Langer a I. Kahánek. V současné době je studentem gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Konzervatoře Pardubice ve třídě Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013  rovněž studentem věhlasné klavírní akademie „Incontri col Maestro“ v italské Imole ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho. Zároveň navštěvuje hodiny klavírní improvizace a skladby u Jiřího Pazoura,  pedagoga  Pražské konzervatoře. 

Matyáš je vítězem řady národních i mezinárodních soutěží: Prague Junior Note (Praha 2006, 2012, 2013), Mezinárodní klavírní soutěž Pro Bohemia (Ostrava 2007, 2015), Mezinárodní soutěž Čtyři ruce na klávesách (Karlovy Vary 2008), Mezinárodní soutěž Amadeus (Brno 2009), VII. mezinárodní festival mladých klavíristů Glubczyce (Polsko 2009), Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte (Ústí nad Labem 2009), Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa (Broumov 2011), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (Kamenice nad Lipou 2012), Národní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga (Praha 2013), Národní soutěž ZUŠ v komorní hře s převahou smyčců (Jindřichův Hradec 2010, 2013), Mladý klavír Pražské konzervatoře (Praha  2013), XX International Piano Competition Ibiza (Španělsko 2013),  XXI International Piano Competition Rotary Club Ramon Llull (Palma de Mallorca , Španělsko 2014),  Národní soutěž ZUŠ ve hře na klavír (Praha 2008, 2011, 2014) a laureátem řady dalších: Přehlídka mladých talentů 2011 (Filharmonie Brno) – 2. cena, Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga (Praha 2012) – 2. cena a titul laureáta (jako člen tria), Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera (Košice 2013, Slovenská republika)  – 3. cena, 31. mezinárodní smetanovská klavírní soutěž (Plzeň 2014) – 2.cena, Mezinárodní klavírní akademie a soutěž PIANALE (Fulda, Německo 2014) – Junior stipendium. 

V letošním roce získal  1.cenu + Cenu Heleny Karáskové pro absolutního vítěze v Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, kde soutěžil v kategorii DUO spolu s houslistkou Larisou Palochovou. V dubnu získal 1. cenu a titul absolutního vítěze oboru klavír na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě.

Od šesti let hrál na housle. I v tomto oboru dosáhl řadu úspěchů např. 2.cena na Kocianově houslové soutěži (Ústí nad Orlicí 2010). Matyáš je držitelem cen Zlatý oříšek 2012 a Talent královéhradecké kultury 2013. Na skladatelské soutěži Artistes en herbe v Lucembursku získal cenu prezidentky a zakladatelky soutěže. V roce 2014 byl zařazen mezi mladé umělce podporované Evropskou asociací hudebních soutěží EMCY.

Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Komorní filharmonií Pardubice, komorním orchestrem Quattro a opakovaně  s Filharmonií Hradec Králové.   Matyáš koncertuje doma i v zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko, Lucembursko, Španělsko, Itálie) a účastní se domácích i zahraničních hudebních festivalů: Hudba  Znojmo (2010), Jihočeský festival Concertina Praga (2012, 2013, 2015), Za poklady Broumovska (2013), II Festival internacional de música de Sóller (Španělsko 2014), Junior Academy Eppan (Itálie, duben 2015) a mistrovských kurzů: V. Ashkenazy, A. Bonatta, J. Dvarionas, G. Gruzman, X. Hranická, I. Kahánek, M. Kasík, I. Klánský, A. Kouyoumdian, D. Kuyken, M. Langer, M. Rezek.

Matyáš je  vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy, členem Českého svazu chovatelů,  ve volném čase rád peče. 

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky