Prinzessin Hamlet

E. L. Karhu

Schauspiel Leipzig, Lipsko, DE

A já věřila, že teď už víš co se životem. / Že už máš tak nějak jasno, / kdo kdo jsi, / co se děje / a jak. / Že slunce vychází na východě a na západě zapadá, / že se led promění ve vodu, / předtím, než se vypaří, / že se se nic nestane ničím jiným / bez konejšivého mezidobí.

Princezna Hamlet tyto představy své matky naplnit nechce a nedokáže. Naopak, radikálně se vzepře všem rolím, které ji přisuzuje rodina, společnost a stát. Vehemence, se kterou se snaží odhalit tyto struktury, je životu a systému nebezpečná. Pro to, co chce vykonat, je ochotna položit život. Princezna Hamlet je pro své údajné šílenství odsunuta svou matkou z království do Buckinghamského paláce, kde zpívá ve sboru a je zbožňována spolupacientem Oféliem. Její nejlepší přítelkyně Horácia se ji pokouší zachránit, ale skončí přesto jako hračka v rukou Gertrudy, která ji využije k nastolení společenských pořádků. Finská autorka E. L. Karhu sáhla ve své hře po Shakespearových tématech pravdy, lásky, zrady a moci, vytvořila ale svébytné dílo, feministický přepis Hamleta s ozvuky Sarah Kane a Heinera Müllera. Motiv vyčerpání, ústícího do šílenství, stojí ve středu stejně jako otázka (ne)fungujícího subjektu uvnitř logiky, kterou připravila společnost, a těch, kteří svůj vlastní život chtějí proměnit namísto toho v dalekosáhlé gesto.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Lucia Bihler; Výprava / Set design: Josa Marx; Hudební koncept / Musical con- cept: Jam Rostron aka Planningtorock; Dramaturgie / Literary adviser: Christin Ihle.

    Hrají / Cast: Andreas Dyszewski, Alina-Katharin Heipe, Anna Keil, Tilo Krügel, Bettina Schmidt.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky