Přízraky

Henrik Ibsen

Divadlo X10 Praha

Ibsenovo severské drama s antickými rozměry v režii Jana Friče. Noc je nejtemnější před úsvitem... Osamělý dům rodu Alvingů skrývá nákazu. Společnost pokrytectví a maloměšťácké přetvářky dusí každý záchvěv radosti ze života. Paní Alvingová  marně zápasí s přízraky minulosti, které vyvstávají ze zdí a ubíjejí přítomnost. Přichází její syn Osvald odvrátit temnotu, nebo je neodvolatelně zasažen hříchy svého otce? Slavná Ibsenova hra se po čtvrt století vrací na česká jeviště.

„Jan Frič se v Přízracích vydal do potemnělé horrorové krajiny, kterou vystrojil apartně výstřední atmosférou filmů Davida Lynche. Fanatický pastor Manders Tomáše Petříka přichází s tóny nápadně připomínajícími kompozice Angela Badalamentiho do klaustrofobního domu, kde bude „vymítat minulost“. Bezmála tři hodiny trvající psychothriller díky koncentrovanému herectví i podvratné a inspirativní režii neztrácí uchvacující tempo." (Divadelní noviny, Sukces měsíce)

„Jan Frič se do Ibsena pustil zostra, nesnažil se však hru úplně rozkutat nebo popřít její smysl; spíš vybírá motivy a předvádí je v karikovaně nadsazené, vypouklé podobě. (...) Na Kladně se povedlo oživit známou klasiku silnou, nikoli však svévolnou interpretací. Ne nadarmo je Frič žákem Jana Nebeského, jehož svébytné ibsenovské variace (včetně Přízraků) patří již dlouhá léta k událostem domácího divadelního dění." (Vladimír Mikulka, Lidové noviny)

Délka představení 150 minut s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Jan Frič. Výprava: Jana Hauskrechtová. Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková.

    Hrají: Alena Štréblová, Eva Josefíková, Miloslav König, Hynek Chmelař, Tomáš Petřík.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky