Samko Tále

Daniela Kapitáňová

Divadlo Venuše ve Švehlovce Praha / CZ

Komediální monodrama, o tom, co všechno nenávidíme, v podání vynikajícího Pavla Seriše

„Ja nie som žiadny debil a viem, čo sa patrí, lebo ja nie som žiadny debil. Lebo ja som taký istý, ako všetci ostatní a aj si ma pre to všetci ostatní vážia, že som taký ako všetci ostatní. Lebo ja nie som žiaden debil.“

Samko Tále je prosťáček a my se všem prosťáčkům rádi a hlasitě smějeme. V skrytu duše jim však přitakáváme. Samko odhaluje naše potlačované obavy a předsudky vůči všemu „jinému“, které v nás stále dřímají. Jak jsou hluboké? Opravdu se snažíme porozumět světu, nebo pohodlně sklouzneme do všeobjímající nenávisti?

Slovenský bestseller Daniely Kapitáňové Novela o cintoríne (Kniha o hřbitově) je příběhem psychicky postiženého Samka Táleho, který svým specifickým způsobem a jazykem glosuje život na maloměstě. Text je nejen odrazem jeho vnímání světa, ale i vztahů mezi lidi a společnosti s jejími předsudky a stereotypy. Přes svůj vlastní vztah k okolí nám Samko sděluje kruté pravdy o nenávisti mezi lidmi, rasové nesnášenlivosti, lidské malichernosti a intoleranci vůči jinakosti.

„Aj on si ma velmi váži. Lebo ja som Slovák. Lebo Slovákov má každý rád na svete. Lebo sú Slováci. Aj ja som Slovák.“

A comic monodrama about everything we dislike. The adaptation of a popular Slovak bestseller Samko Tale’s Cemetery Book by Daniela Kapitáňová.

Délka představení 60 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Monika Pulišová. Dramatizace / Dramatised by: Monika Pulišová, Pavol Seriš. Výprava / Set design: Daša Krištofovičová.

    Hrají / Cast: Pavol Seriš.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky