Šašek a syn

Bolek Polívka

Divadlo Bolka Polívky Brno / CZ

„Nezná matku svou, ni otce svého. Vychován v ústavu pro odložené děti šlechticů. Vychován ve zbroji. Převychován však v šaška. A to vše za trest a v sedmi obrazech, v zajetí šaškujících gerontů. Příliš krásný, než aby byl šaškem na kmetišti dějin. A tak hřích po hříchu suneme se k hrobu.“

Životem protřelý král šašků je pověřen převýchovou mladého šlechtice v šaška. Novic je pod jeho vedením – a za asistence jeho kumpánů – podroben lekcím, při kterých postupně nachází své šaškovské já. Postupně dojdou k rituálu, při kterém se zrodí nový šašek. Otec a syn Polívkovi spolu na jednom jevišti v klauniádě o nástrahách života a umění.

 „Bolek se v posledních svých opusech jakoby loučí se svými kouzly, se svou šaškovskou korunou a předává ji svým dětem. Před dvěma lety vytvořil inscenaci s dcerou Annou (DNA), nyní přichází s – víceméně – dalším duetem se synem Vladimírem. Jejich první divadelní setkání má navíc známý předobraz v legendárním duetu Bolka s Chantal Poullain, Vladimírovou maminkou, v inscenaci z roku 1984 Šašek a královna. Odvolává se na ni nejen názvem, ale i výtvarným laděním scény a kostýmů a v závěru celou – nejpůsobivější – scénou.“ (Vladimír Hulec, Divadelní noviny)

Délka představení 2:20 s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Bolek Polívka. Scéna / Stage designer: Jaroslav Milfajt. Kostýmy / Costume designer: Eva Jiřikovská. Hudba / Music by: David Rotter.

    Hrají / Cast: Vladimír Polívka, Bolek Polívka, Michal Chovanec, Jaromír Barin Tichý, Ondřej Klíč, Jiří Fretti Pfeifer a David Rotter

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky