Sluha dvou pánů

Carlo Goldoni

PICCOLO TEATRO DI MILANO - IT

Nejslavnější a zřejmě vůbec nejoblíbenější italské představení poprvé v České republice! Jedinečná možnost vidět autentickou commedii dell´arte v legendární režii Giorgio Strehlera. Profilové představení milánského Teatro Piccolo jako možnost seznámit se s touto legendární evropskou divadelní scénou.

Žádná sezóna v Piccolo Teatro by nebyla tou pravou sezónou, pokud by nenabídla setkání s legendárním Sluhou dvou pánů a jeho žerty, šprýmy a zápletkami, které před šedesáti devíti lety představil divadlu Giorgio Strehler, čímž znovu oživil tradici goldoniovského divadla. Poté, co inscenace procestovala celý svět od Sibiře přes Nový Zéland, Japonsko až po Spojené státy americké a první protagonista hlavní role Ferrucio Soleri byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů za nejvíce odehraných představení v jedné roli, přináší Sluha dvou pánů své kouzlo zpět na jeviště divadla Piccolo Teatro v ulici via Rovello. Inscenace zůstává geniální ukázkou jednoho ze způsobů, jak dělat divadlo, za dlouhou dobu svého úspěšného uvádění vytvořila také prostor určitého cvičiště pro herce – mladí herci, studenti, se tak vždy po určitém čase stali součástí velké rodiny Sluhy - Harlekýna společně se svými předchůdci. Tato inscenace je tedy geniálním příkladem energie a vitality, která fascinuje, vzrušuje i dojímá diváky všech věkových kategorií i národností po neuvěřitelně dlouhou dobu. V tomto uvedění ztvární hlavní roli Harlekýna se svou mimořádnou energií herec Enrico Bonavera.

GIORGIO STREHLER - italský režisér, herec a divadelní ředitel. V roce 1947 založil (spolu s P. Grassim) Piccolo teatro di Milano, kde působil jako umělecký ředitel. Strehler byl jedním z nejvýznamnějších evropských režisérů 20. století. Zpočátku představitel levicového politického divadla, od konce 70. let se orientoval na všelidské problémy dnešní doby. Zabýval se intenzívně myšlenkou nadnárodního evropského divadla jak v Divadle Evropy, které pod jeho vedením (1983 – 90) uvádělo v divadle Odéon v Paříži mezinárodně proslulé inscenace, tak jako prezident Unie evropských divadel (od roku 1989), sdružující přední evropské scény. K jeho nejznámějším inscenacím patří Sluha dvou pánů, Poprask na laguně (C. Goldoni), Třígrošová opera (B. Brecht), Král Lear (W. Shakespeare), Obři z hor (L. Pirandello). Věnoval se též operní režii. Zemřel v roce 1997.

„Giorgio Strehler, nazývaný také jako „režisér s velkým „R“, sám psal a smýšlel o divadle jako o hyperbolické výzvě, o dioramatu, o jevišti, na kterém se formuje obraz světa, kde divadelní velikáni něžně rozmlouvají se svými postavami a prostřednictvím těchto postav pak s diváky. Kromě tohoto „královského“ pohledu na divadlo, který ho korunoval na skutečného pokračovatele Maxe Reinhardta, Strehler vždy zastával mnohem prostší, téměř jansenistický, postoj ztělesněný v tradici Copeaua a Jouveta, kde režisér – tentokráte bez velkého písmene „R“, avšak neméně důležitý – stavěl na předpokladu, že vše je napsáno v textu a že vše, co již bylo řečeno a napsáno, lze zprostředkovat a ztělesnit prostřednictvím herce (s velkým „H“).“

Mezinárodní činnost Piccolo Teatro di Milano - Teatro d'Europa je podporována společností Eni.

Délka představení 180 minut se dvěma přestávkami.

 • Obsazení a tvůrci

  Režie: Giorgio Strehler. Režijní spolupráce: Ferruccio Soleri, Stefano de Luca. Scéna: Ezio Frigerio. Kostýmy: Franca Squarciapino. Spolupráce na scéně: Leila Fteita. Masky: Amleto and Donato Sartori. Světelný design: Gerardo Modica. Hudba: Fiorenzo Carpi. Pantomima: Marise Flach.

  Hrají: Enrico Bonavera, Francesco Cordella, Leonardo De Colle, Alessandra Gigli, Stefano Guizzi, Sergio Leone, Fabrizio Martorelli, Tommaso Minniti, Stefano Onofri, Annamaria Rossano, Giorgia Senesi, Davide Gasparro a Lucia Marinsalta.

  Hudebníci: Gianni Bobbio, Matteo Fagiani, Valerio Mazzucconi, Elisabetta Pasquinelli, Celio Regoli.

 • Galerie

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky