Stará dáma vaří jed

Arto Paasilinna

Divadlo Viola, Praha

Dramatizace slavného humoristického románu finského autora Arta Paassilliny.

Poněkud nečekaná, ale velice současná černá groteska o dámě, která už je natolik stará, že by neměla stát v cestě zlotřilostem svého synovce a jeho kumpánů. Přesto jednoho dne vezme osud do vlastních rukou a začne jednat...

Stará dáma vaří jed je humoristický román o vážných věcech. Důchodkyně Linnea Ravasková, vdova po chrabrém finském plukovníkovi, je už tak stará, že je nejvyšší čas, aby přestala stát v cestě svému nepříliš úspěšnému synovci. Je přece přirozené, že kvůli němu opustila svůj byt v centru Helsinek, že mu dává skoro celý důchod, že mu obětuje celý svůj život! Jednoho dne se ale stará paní vzbouří. Je s podivem, jakou kaši (a kdyby jenom kaši!) ty staré, křehké a vrásčité ruce dokážou navařit. Černý humor, překvapivé zvraty, příhody na hranici skutečnosti a absurdity, několik mrtvol... Ale také poselství, že i staří lidé mají právo na život — taková je nová inscenace Divadla Viola, v níž tři mladé hejsky, starou dámu a spoustu dalších postav hrají pouze tři herci: Lilian Malkina, Naďa Konvalinková a Jan Zadražil.

Na rozdíl od většiny ostatních Paasilinnových románů je hrdinkou příběhu s názvem „Stará dáma vaří jed" žena. Téměř osmdesátiletá paní plukovníková se z ustrašené a odevzdané bytosti vydírané vlastním synovcem pod tlakem událostí promění v osobu rozhodnou a odhodlanou učinit svému letitému trápení přítrž. Když se nedovolá pomoci u policie, zmizí ze svého venkovského domu, kde ji synovec navštěvuje velmi pravidelně, ovšem vždy jen v den výplaty jejího důchodu, a začne se bránit. Vzhledem ke své tělesné konstituci se rozhodne pro osvědčený a elegantní způsob — jed. Konec konců: „Vaření jedu je mnohem zábavnější činností než malování na porcelán nebo tkaní koberečků." A protože si synovec a jeho kumpáni nehodlají jen tak snadno vzdát, začnou se dít neuvěřitelné věci. Sled absurdních událostí nebere konce a nelze než obdivovat autorovu fantazii při jejich vymýšlení. Vždyť koho by napadlo, že injekce jedu ukrytá v kožešinovém rukávníku staré dámy by se mohla stát účinnou smrtící zbraní?

  • Obsazení a tvůrci

    Hrají: Lilian Malkina, Naďa Konvalinková, Jan Zadražil
    Režie: Lída Engelová

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky