Trójanky

Eurípidés, Anna Turlo, David Košťák

Švandovo divadlo Praha

Kdyby Miss World vyhrála Helena Trójská, přála by si světový mír? Současná hra inspirovaná stále se opakující historií.

Zatímco muži vyřizují účty s minulostí, ženy přicházejí o budoucnost. Deset let žily uvězněny ve zdech opevněného města. Hradby jsou zbořeny a pro Trójanky se chystá nové vězení. Jsou vytrženy z domova a uvrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví. Jednoho večera usnuly jako manželky a matky a druhý den ráno se probudily jako vdovy. Válka, která patří mužům, očima žen, jež se musí vyrovnávat s jejími následky. Nová hra inspirována antickými motivy a osudy reálných žen, jimž válka vzala vše, co do té doby považovaly za samozřejmost.

Kvůli tomu, že jeden král přišel o svou královnu, přišly všechny ženy o své muže. Trójanky si půjčují motivy z řecké mytologie, ale místo urozených rodin svou pozornost upírají k obyčejným lidem a dávají individuální hlas těm, kteří jsou u Eurípida pouze součástí bezejmenného chóru. Inscenace sleduje osud tří žen na prahu nového života v cizí zemi. První se snaží využít možnost neznámého světa ve svůj prospěch, druhá se v zájmu přežití sbližuje s nepřítelem, zatímco třetí čelí tomu, že se jí nedaří naplnit obraz, jaký od ní společnost očekává. 

Hru pro soubor Švandova divadla napsal kmenový dramaturg David Košťák a navazuje tím na několik let uváděnou inscenaci Srdce patří za mříže, která se taktéž věnovala problematice lidských práv. Režie se ujme ukrajinská režisérka a kulturní manažerka Anna Turlo.

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ: 1 hod 10 min bez přestávky

 • Obsazení a tvůrci

  HRAJÍ: Anna Grundmanová, Anežka Šťastná, Marie Štípková, Jan Grundman


  INSCENAČNÍ TÝM
  REŽIE: Anna Turlo
  AUTOR A DRAMATURGIE: David Košťák
  SCÉNOGRAFIE: Ruslana Basenko
  KOSTÝMY: Olena Zahrebina
  HUDBA: Martin Šimek
  INSPICE A ASISTENT REŽIE: Blanka Popková
  PRODUKCE: Tereza Marková

 • Galerie

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky