Veľký zošit

Agota Kristof, Daniel Majling

DIVADLO ANDREJA BAGÁRA NITRA - SK

Všechny odstíny života a smrti zapsané v obyčejném velkém sešitě. Žena pošle své dva syny – dvojčata na venkov ke svojí svérázné matce přezdívané bosorka, aby je ochránila před nebezpečím války. Dvojčata se tak ocitnou v prostředí vojáků, surových sedláků a zapšklé stařeny, která otrávila svého muže. Jsou nucena vytvořit si v tomto novém krutém a nelidském prostředí svůj systém obrany proti bolesti a týrání. Ve světě, kde se morálka pomalu ale jistě rozpadá, si tak postupně vytvářejí svůj vlastní etický kodex, jakési vlastní Desatero, podle kterého se začnou řídit. Je to kodex pragmatický, tvrdý, ale ve své důsledné spravedlnosti také neobyčejně krutý.

„Potemnene ladená inscenácia Jána Luterána s rafinovaným svetelným dizajnom sprítomnila konštantné, univerzálne témy života a smrti vo vojnovom svete. Jadrnú úsečnosť predlohy Agoty Kristof vecne i naturálne hrubo pretlmočil do podoby obradovej lyriky. Mladému režisérovi sa doslova odkryla možnosť uchopiť román v jeho lakonickosti. Divadelná skratka v tomto zmysle fungovala v prospech vyznenia celkovej krutosti vojny, ktorá rezonovala vo viacnásobných tónoch bolesti.“ (Miroslav Ballay, kultura.sk)

„Dramatizácia románu spisovateľky a dramatičky maďarského pôvodu Agoty Kristof Veľký zošit (1. vydanie 1986) z pera Daniela Majlinga je ďalším dôkazom jeho dramatického a dramaturgického majstrovstva. Takmer v nej necítiť literárnosť a ak aj áno, je výsostne funkčná..“ (Dagmar Inštitorisová, monitoringdivadel.sk)

Délka představení 115 minut bez přestávky.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Ján Luterán. Scéna: Michal Lošonský. Kostýmy: Eva Kleinová. Dramaturgie: Daniel Majling.

    Hrají: Žofia Martišová, Martin Šalacha, Marián Viskup, Alena Pajtinková, Martin Nahálka, Juraj Ďuriš.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky