HADIVADLO BRNO - CZ
Divadelní podoba knižního bestselleru. Příběh o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět… Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století…
„Režisér Amsler nestvořil žádné popisné docu-drama ani prostou historickou fresku. Naznačený dotek historie je režii záminkou nejen k velkolepému vyprávění. Jak rozumíme historii, jsme schopni odpuštění, kdy, kde a za jakých podmínek je člověk někde doma?
(…) Dá se říci, že nikdo neodejde z Amslerovy inscenace nedotčen: jedno jak. Síla této divadelní výpovědi spočívá v naturalistickém konceptu, stejně jako srozumitelném traktování historie, v níž nezbloudí ani mladší ročníky, přestože se nepostupuje pouze v lineárním časovém vyprávění. A samozřejmě jsou to také herecké výkony, k jejichž vrcholům patří právě Gerta Sáry Venclovské. Režisér Amsler stvořil silnou, múzickou a výmluvnou inscenaci.“ (Luboš Mareček, Divadelní noviny)
Délka představení 180 minut s přestávkou.
Režie: Marián Amsler. Hudba: Ivan Acher. Dramaturgie: Marie Špalová.
Hrají: Sára Venclovská, Gabriela Štefanová, Jan Lepšík, Zbyšek Humpolec, Marie Ludvíková, Jan Grundman, Cyril Drozda, Táňa Malíková, Kamila Valůšková, Jiří M. Valůšek, Simona Peková, Miroslav Kumhala, Kateřina Kumhalová.
Na našich stránkách používáme cookies. Díky nim můžeme lépe pochopit, co vás zajímá a jak náš web vidíte. Zároveň nám umožňují snazší tvorbu obsahu a správu webu. Kliknutím na tlačítko „Přijmout vše“ nám dáte souhlas s využíváním souborů Cookies - více zde.