Kateřina Tučková

Vyhnání Gerty Schnirch

sdílet

HADIVADLO BRNO - CZ

Divadelní podoba knižního bestselleru. Příběh o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět… Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika­měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století…

„Režisér Amsler nestvořil žádné popisné docu-drama ani prostou historickou fresku. Naznačený dotek historie je režii záminkou nejen k velkolepému vyprávění. Jak rozumíme historii, jsme schopni odpuštění, kdy, kde a za jakých podmínek je člověk někde doma?

(…) Dá se říci, že nikdo neodejde z Amslerovy inscenace nedotčen: jedno jak. Síla této divadelní výpovědi spočívá v naturalistickém konceptu, stejně jako srozumitelném traktování historie, v níž nezbloudí ani mladší ročníky, přestože se nepostupuje pouze v lineár­ním časovém vyprávění. A samozřejmě jsou to také herecké výkony, k jejichž vrcholům patří právě Gerta Sáry Venclovské. Režisér Amsler stvořil silnou, múzickou a výmluvnou inscenaci.“ (Luboš Mareček, Divadelní noviny)

Délka představení 180 minut s přestávkou.

Obsazení a tvůrci

Režie: Marián Amsler. Hudba: Ivan Acher. Dramaturgie: Marie Špalová.

Hrají: Sára Venclovská, Gabriela Štefanová, Jan Lepšík, Zbyšek Humpolec, Marie Ludvíková, Jan Grundman, Cyril Drozda, Táňa Malíková, Kamila Valůšková, Jiří M. Valůšek, Simona Peková, Miroslav Kumhala, Kateřina Kumhalová.

Galerie