Vyrozumění

Václav Havel

Komorní scéna Aréna Ostrava

„A kdybych se nebál, že kojufer bzal gaftre, mohlo dojít i k luhof dyburoch!“

Hra z roku 1965, v níž se Václav Havel již představil jako zkušený autor absurdního divadla. V rámci zvýšení srozumitelnosti úředních dokumentů je zaveden do úředního styku umělý jazyk ptydepe, který má zamezit jakýmkoli nedorozuměním, neboť se v něm každé slovo od ostatních liší natolik, že neexistuje ani ta nejmenší možnost záměny. Boj o jeho prosazení je provázen intrikami, které nám i dnes připadnou víc než povědomé. Nakonec se však ukáže, že nový jazyk je natolik složitý, že se mu nikdo z úředníků není schopen naučit, a celý projekt je proto odvolán.

„Režisér Vojtěch Štěpánek (...) udělal to nejlepší, co se s Havlovými texty zřejmě dá dělat a v čem byl zatím takřka bezkonkurenčním havlovským interpretem Andrej Krob. Nepašoval do her vlastní genialitu, odmítl přizdobovat Havla jakýmikoli vnějšími ornamenty a soustředil se na vnitřní čtení smyslu, na skutečné „bytí situací“ a „bytí postav“. (VLADIMÍR JUST, Divadelní noviny, 14. 12. 2017)

  • Obsazení a tvůrci

    Režie / Directed by: Vojtěch Štěpánek; Dramaturgie / Literary adviser: Tomáš Vůjtek; Scéna / Stage designer: Milan David; Kostýmy / Costume designer: Marta Roszkopfová.

    Hrají / Cast: Josef Kaluža, Šimon Krupa, Michal Čapka, Vojtěch Lipina, Alena Sasínová-Polarczyk, Pavla Dostálová, Zuzana Truplová, Vladislav Georgiev, Marek Cisovský, Jan Chudý, Ondřej Malý j.h., Petr Pěnkava j.h.

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky