Z prachu hvězd

Lenka Lagronová

Národní divadlo Praha

Náhrada za představení Strasti života (z důvodu nemoci herce Jiřího Štěpničky)

„Co tu ještě strašíte? Dite spat!“

Lenka Lagronová patří mezi nejvýznamnější žijící české dramatiky. Svědčí o tom nejen desítky inscenací jejích her, nýbrž i řada ocenění a nominací. Za hru Z prachu hvězd získala druhou cenu v soutěži o novou česko-slovenskou hru Dráma 2010. Činohra Národního divadla si považuje za čest uvést tento skvělý text ve světové premiéře.

Lagronové hry bývá těžké žánrově zařadit – píše sice o vážných věcech, ale zároveň jí neschází poťouchlý, často až mírně cynický smysl pro humor. Z prachu hvězd je v tomto ohledu její zatím asi „nejhumornější“ hrou. Tři stárnoucí sestry žijí s matkou v opuštěném domě a marní čas hovory o snech, dávných láskách a hlavně o vesmíru a možnosti kontaktu s mimozemskou inteligencí. To je odkaz jejich zesnulého otce, který byl posedlý vesmírnými lety a tuto vášeň na své dcery přenesl. Je sobotní večer, peče se bábovka a jako obvykle hovoří o ničem. Táňa a Dáša vzpomínají na společnou bývalou lásku, muže, s nímž je pojilo přátelství, které však nikdy nepřerostlo v milenecký vztah a s jehož smrtí se nedokážou srovnat. Kája, postižená Aspergerovým syndromem, se pokouší zachytit signál mimozemské civilizace. Asi by se nic nestalo a šlo se jako obvykle „spat“, kdyby... kdyby se neozval zvonek a nezjevil se nový soused Jarda s mísou chlebíčků. Přítomnost muže, byť poněkud podivného, v bytě, kam od smrti otce muž nevstoupil, vyvolá v životě sester malé zemětřesení... zvláště když se do hry zapojí i matka, která má s muži a se životem spoustu nevyřízených účtů.

Režie se ujal mladý režisér Štěpán Pácl, který své porozumění pro zvláštní svět Lagronové her prokázal už v absolventské inscenaci Království v divadle DISK. Vedle řady režií v českých a moravských divadlech se věnuje intenzivní práci se spolkem Maso-pust, kde uvádí náročné a málo hrané texty, jako třeba Ibsenova Branda či Calderónova Vytrvalého prince.

Délka představení: 1 hodina 20 minut, představení se hraje bez přestávky.

 • Obsazení a tvůrci

  Tvůrčí tým:

  Režie: Štěpán Pácl
  Scéna: Andrej Ďurík
  Kostýmy: Daniela Klimešová
  Dramaturgie: Jan Tošovský
  Hudba: Jakub Kudláč

   

  Hrají:

  Kája --- Jana Boušková 
  Táňa --- Taťjana Medvecká 
  Dáša --- Petra Špalková nebo Jana Janěková ml. 
  Matka --- Jana Preissová 
  Jarda --- Jan Hartl

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky