Zločiny.Ženy.Doc.

Varvara Fajer

*OFF BESEDA*
NOČNÍ PŘEDSTAVENÍ S HVĚZDIČKOU

DIVADLO KOMEDIE PRAHA - CZ

Syrová a surová dokumentární hra – přepis skutečných rozhovorů ruské novinářky se dvěma vězeňkyněmi, odsouzenými za vraždu muže, či spoluúčast na ní. Čím blíž se novinářka snaží k těmto ženám dostat, tím víc se musí sama ukázat. Také ona řeší svou vášeň, své ponížení, svou nenávist... Dialog s „vražednicemi“ se tak stává vlastně svéráznou terapií jedné intelektuálky.

OLGA: Napsal mi, že bych se měla starat vo děti a ne zabíjet chlapy, a že je ve mně tolik nenávisti k chlapům! Já se sotva zbavila tý urážky a von mi zase píše: „Teď ti nemůžu pomoct, teď mám sám problémy...“ Fetoval, a jak jsem pochopila z toho jeho dopisu, tak si zase píchá, to ten jeho škrabopis, von ti škrábe jako prase. Pak jsem mu taky napsala poslední dopis: „Užívej si, dokud sedím, ale až mě pustí, tak si buď jistej, že tě vykastruju nebo něco, každopádně ti něco udělám.“

„V pražském Divadle Komedie mělo premiéru dokumentární drama Zločiny.ženy.doc, k jehož zinscenování použil režisér Ondřej Mataj text ruské novinářky a režisérky Varvary Fajerové. Ta pronikla do ženské věznice v ruské vesnici Šachovo, kde vyzpovídala odsouzené ženy. (...) Vedle zajímavě ztvárněného studeného vězeňského prostředí inscenaci ozvlášt­ňuje vhodně využitá hudba houslistky Veroniky Linhartové a multiinstrumentalisty Kittchena. Spolu s hudbou však hustou atmosféru buduje hlavně jazyk hry. V dnešní době by nepřekvapilo, kdyby za skutečný příběh setkání s vražedkyněmi byla vydávána vyfabulovaná fikce, dialogy odsouzených žen jsou však natolik silné, že divák o jejich autentičnosti nepochybuje.“ (Tomáš Šťástka, iDnes.cz)

Délka představení 120 minut s přestávkou.

  • Obsazení a tvůrci

    Režie: Ondřej Mataj. Dramaturgie: Markéta Bidlasová. Výprava: Lenica Rozsnyóová. Hudba: KITTCHEN, Veronika Linhartová.

    Hrají: Kristýna Leichtová, Jan Hofman, Pavlína Balner, Eva Vrbková.

  • Galerie

  • Kalendář

    Datum Inscenace Scéna Vstupenky