Lukáš Adam

Narodil se v Rýmařově, v sedmi letech hrál svou první titulní roli v představení o polámaném mravenečkovi. Ačkoliv nedostal vytouženou roli doktora, který klepe na srdíčko, na divadelní múzu nezanevřel a za dalších devět let nastoupil ke studiu na ostravskou a posléze pražskou konzervatoř.
 
Již během studií vytvořil několik rolí od cool dramatiky až po klasiku – Kámoše ve Spiróově Kuřecí hlavě, Fernanda v Nocích letmé lásky Palomy Pedrero, Kuzakova ve Vampilovově Lovu na kachny, dvojroli Hoška a Fentona v Shakespearových Veselých paničkách windsorských nebo L. A. Tibetika v autorské kolektivní inscenaci TIK TAK: Pravda je tohle režisérky Zuzany Burianové.
 
V ostravském NDM hostoval nejprve v několika menších rolích v činohře (Konec masopustu, Gottland, Její pastorkyně, Něco v ní je), posléze však v souboru opereta/muzikál získal hlavní roli Henryho v původním českém muzikálu Fantom Londýna. Za svůj výkon v této roli získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním muzikálovém festivalu DIMF v jihokorejském Tegu. Stejnou roli nyní hraje i v pražské verzi tohoto muzikálu, uváděné pod názvem Přízrak Londýna v Divadle Hybernia – ta mu přinesla i širší nominaci na Cenu Thálie 2015. Po úspěšném hostování ve Fantomovi Londýna začal v NDM účinkovat i v dalších inscenacích souboru opereta/muzikál (např. Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Evita, Funny Girl, Sunset Boulevard).
 
V roce 2013 natočil film Hany, který získal několik evropských festivalových cen včetně jedné ceny České filmové kritiky. Věnuje se také uměleckému přednesu – v roce 2012 získal na festivalu Poděbradské dny poezie Cenu Českého rozhlasu, v roce 2014 se stal laureátem Ceny Vladimíra Justla a v roce 2015 také Cenu Nadačního fondu Františka Langera. 

 • Inscenace

  * Hvězdičkou jsou označeny inscenace, ve kterých Lukáš Adam aktuálně účinkuje.

  Sezóna Název hry Režie Role
  2016/17 Netopýr David Drábek Demétér Orlowski (alternace)
  • Netopýr

   Sezóna: 2016/17
   Režie: David Drábek
   Role: Demétér Orlowski (alternace)